Futbolda Yapılacak Değişiklikler Neler Olacak

Futbol; hayatın her alanı için geçerli olduğu gibi değişmeye ve gelişmeye açık bir sektör! Bu noktada, bu oyunu daha zevkli hale getirmek isteyen FIFA; devrim niteliğindeki beş değişimi uygulamaya hazırlanıyor. Hatta, bu değişimlerin güncel tarih itibariyle bir gençlik turnuvasında denendiğini ifade etmeliyiz. FIFA; söz konusu değişikliklerle ilgili herhangi bir olumsuz durumla karşılaşmadığı takdirde bu değişiklikleri en kısa sürede futbola adapte edebilir.

Futbolda Beş Kritik Değişiklik Yapılabilir

İspanya’nın Mundo Deportivo gazetesinin haberine göre FIFA; yapmayı planladığı beş değişiklik ile futbola yön verecek. Bu noktada, değişmesi muhtemel oyun kurallarına siz de çok şaşıracaksınız!

Her şeyden önce, futbolda oyun süresinin kısalması söz konusu! Futbol; yıllardan bu yana her birisi 45 dakikadan oluşan iki devre halinde oynanıyor. Real Madrid başkanı Florentino Perez; geçtiğimiz yıllarda futbol maçlarının süresinin çok uzun olduğunu dile getirmişti. Bu noktada, FIFA; futbol maçlarının her birisi 30’ar dakikadan iki devre halinde oynanmasını planlıyor. Sonuç olarak, bir futbol maçı; 90 değil 60 dakika olacak.

Herkesin bildiği gibi bir futbol maçında en çok üç oyuncu değişikliği yapılıyor. Fakat, 2020 yılının Mart ayından sonraki döneminde meydana gelen Covid-19 pandemisi yüzünden birtakım değişiklikler yapılmıştı. Buna göre, oyuncu değişikliği sayısı; üçten beşe çıkarıldı. FIFA; bu kuralı da değiştirmeyi düşünüyor. Bir başka deyişle, artık maçlarda sınırsız oyuncu değişikliği yapılacak.

Taç atışları ile ilgili olarak yapılması planlanan değişikliğe siz de çok şaşıracaksınız. Herkesin bildiği gibi taç atışları elle yapılıyor. FIFA ise taç atışlarının bundan sonra ayak ile yapılmasını istiyor. Bu sayede, taç atışları; çok daha kritikleşecek. Ayrıca, oyuncuların oyunu soğutmak adına topu taca göndermesinin önüne geçilecek.

Futbolda Yapılacak Değişiklikler Herkesi Şaşırtacak

Futbolun en büyük sorunlarından birisi de topun oyunda olmadığı zaman dilimleri! Bu noktada, zamanın boşa geçmesini önlemek adına topun oyunda olmadığı zamanlarda süre durdurulacak. Bu sayede, otuz dakikalık devrenin sorunsuz olarak oynanması hedefleniyor.

Sarı kart ile ilgili olarak yapılacak değişiklik ise oldukça şaşırtıcı! Sarı kart gören oyuncunun beş dakika oyun dışı kalması gibi cezalar öngörülüyor.