FUTBOLCULAR AŞILAMA KAPSAMINA ALINDI

Son dönemlerde hem dünyanın hem ülkemizin tecrübe ettiği covid–19 salgını, pek çok alanı olumsuz etkiliyor. Türk futbolu da bu salgından en çok etkilenen alanlardan biri olarak öne çıkıyor. Sezon boyunca pek çok müsabakaya çıkan futbolcular, bu müsabakalara giderken de birçok kez seyahat etmek zorunda kalıyor. Bu durum da şüphesiz ki bulaş riskini arttırıyor. İşte bu sebeple TFF Başkanı Nihat Özdemir, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca ile görüştü ve futbolcuları, hakemleri ve idari personeli en kısa sürede aşılatma talebini iletti. Görüşme sonunda ise Nihat Özdemir’in bu talebi kabul edildi ve futbolcular aşılama kapsamına alındı.

Neredeyse son 2 yıldır bütün dünyayı ve elbette ülkemizi olumsuz yönde etkileyen covid-19 salgını, gün geçtikçe şiddetini arttırmaya devam ediyor. Son zamanlarda her ne kadar aşılama çalışmaları hız kazanmış olsa da, covid–19 hala günlük hayatımızı kötü anlamda etkilemeye devam ediyor. Öte yandan ülke sporu da bu salgınının olumsuz bir şekilde etkilediği alanlardan biri olarak öne çıkıyor.

Türk sporcuları, covid-19’a yakalanıyor ve müsabakalardan uzak kalmak zorunda kalıyor. Bu durumun en yaygın olduğu spor dalının ise futbol olduğu gözlemlenmekte. Türk futbolu, bu salgından oldukça olumsuz bir şekilde etkileniyor. Özellikle, 2022 Dünya Kupası Avrupa Elemeleri’nde, Türk Milli Takımı’nda bazı oyuncuların covid–19 testlerinin pozitif çıkması, önümüzdeki günler için büyük bir sorun teşkil ediyor.

16 futbolcumuz bu sebepten ötürü hem milli maçlarda hem de takımlarına döndüklerinde forma giyemedi. Öte yandan covid–19 tedbirleri dolayısıyla futbolcular sabah akşam test yaptırmak zorunda. Vakalar çıkmaya devam ettikçe, karantina ve takımdan ayrı çalışma gibi tedbirler de uygulanıyor. Ancak bütün bu uygulamalar oyuncuları oldukça yoruyor ve takım içi birlikteliği de yıpratıyor. İşte tüm bu zorluklar nedeniyle, kulüplerden futbolcuların aşı olması gibi bazı talepler gündeme gelmeye başladı.

Öncelikle, Süper Lig takımları, futbolcuların ve teknik kadrolarda yer alan antrenörlerin daha fazla geç kalınmadan aşılanması gerektiğini düşünüyor. Normalde takımlar aşı protokolünde belirlenen sıralarını bekliyorlar ancak bu sürecin biraz daha hızlandırılması için ücretini kendileri ödemek şartıyla yurt dışından aşı getirmeyi de talep ediyorlar.

NİHAT ÖZDEMİR KULÜPLERİN TALEPLERİNİ İLETTİ

TFF Başkanı Nihat Özdemir, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca ile görüşüp, kulüplerin taleplerini iletti. Özdemir, konuyla ilgili yaptığı açıklamada sadece futbolcuların değil, hakemlerin, idari personelin ve turistik hizmet veren tüm elemanların aşılanmasını istediklerini, bu durumu Sayın Fahrettin Koca ile konuştuğunu, Sağlık Bakanı’nın ise elinden gelen yardımı yapacağını söylediğini ve aşılama için onay beklediklerini dile getirdi.

FUTBOLCULARIN AŞILANMASINA KARAR VERİLDİ

TFF Başkanı Nihat Özdemir ve Sağlık Bakanı Fahrettin Koca arasında yapılan görüşmenin ardından, futbolcuların aşılama kapsamına alındığına dair haberler basına yansıdı. Alınan bilgilere göre, Ankara’da yapılan çalışmaların sonucunda, futbolcuların aşılama sürecinin çok kısa bir süre içinde başlayacağı öğrenildi.