Futbol Terimleri

Futbol, her geçen gün yeniliklerle ve geleneklerden getirilenlerle değişen bir oyun. 20 sene öncesinde oynanan oyun ile bugün oynanan oyun arasında artık dağlar kadar fark var. Oyuncu profilleri, antrenman teknikleri, teknik direktörlerin ve teknik ekibin rolleri, istatistiki terimler her geçen gün yenileniyor.

Futbol Terimlerinde Yeniler

Hal böyle olunca zaman zaman yeni terimlere de göz atmak gerekiyor. Bu terimlerden bazılarına bakacak olursak:

  • Geçiş Oyunu: Geçiş oyunu aslında geçmişten bu yana bildiğimiz kontratak kelimesinin güncellenmiş ve Türkçeleştirilmiş bir hali diyebiliriz. Ancak tam anlamıyla kontrataktan da daha fazlasını ifade ediyor. Çünkü bugünkü futbol düzeninde geçmişte olduğu gibi hızlı bir oyuncuya atılan tek ve uzun pasın gol getirmesine yönelik alınan önlemler arttı.
  • 1. Bölge: Oyunun daha detaylıca anlatılabilmesi ve anlaşılabilmesi için teknik ekiplerin kullandığı parselleme yönteminin ilk dikey ayağı 1. Bölge olarak tanımlanabilir. Daha da açacak olursak bir takımın koruduğu kale ile kendine yakın orta saha yayı arasındaki bölge 1. Bölge olarak tanımlanabilir.
  • 2. Bölge: Takımın orta saha ile rakip ceza sahası arasında kullandığı ve yerleştiği alan 2. Bölge olarak tanımlanabilir.
  • 3. Bölge: Günümüz futbolunda kanat forvetlerin ve santraforların yerleştirildiği ve rakip savunmacıların savunmak durumunda kaldığı bölge 3. Bölge olarak tanımlanabilir.
  • 14. Bölge: 14. Bölge bahsi geçen parselleme işleminde çizilen 3 dikey ve 6 yatay çizgi neticesinde ortaya çıkan ve ceza sahası yayını kapsayan bölge olarak tanımlanabilir. 14. Bölgenin ayrı olarak kullanılıyor olmasının sebebi, bu bölgedeki etkinliğin verimliliğinin bilimsel olarak da kanıtlandığı üzere başarıya giden yolda önemli bir kilit olması.
  • Pas İstasyonu: Oyuncuların oyunu rakip yarı sahaya daha iyi yıkmak veya baskıdan kurtulabilmek adına yaptıkları hızlı paslaşmalarda belirli noktalarda bulunarak topa hakimiyeti sağlamaları durumu olarak tanımlanabilir.
  • Set: Teknik direktör ve teknik ekibin çizdiği ve hem savunmada hem de hücumda önem arz eden dağılım olarak tanımlanabilir. Oyunun her iki tarafında da oluşturulan bu setlerle takımlar rastgele atak veya savunma yapmaktansa daha aklı başında bir oyun sergileyerek rakiplerine sayısal üstünlük sağlamak veya sayısal üstünlüğü rakiplerine vermeme şanslarını yakalarlar.

Terimler Neden Güncelleniyor?

Tanımlarda ve girişte değinildiği gibi futbol durmadan değişiyor ve güncelleniyor. Örneğin ilk bakışta kontratak ve geçiş oyunu aynı şey gibi gözükebilir ama oyundaki akışkanlığın öneminin artmasıyla geçiş oyunu başka bir aksiyonu temsil ediyor. Bununla birlikte oyunun daha iyi anlaşılabilmesi ve detaylara hakim olunabilmesi için bahsi geçen ve değinilmeyen birçok terim kullanılmak zorunda.