Futbol Dünyasından Herkese Örnek Olacak Fidan Dikimi Kampanyası

Ülkemizde son birkaç gündür devamlı olarak orman yangını çıkması herkesi üzdü. Yaşanan gelişmelere kayıtsız kalmak mümkün değil! Bu noktada, spor camiası da harekete geçerek fidan dikimi kampanyası başlattı.

Hem kulüplerin hem de bireysel olarak sporcuların fidan dikimi için bağışta bulunduklarını söylemek mümkün.

Hangi Kulüpler Kampanyaya Dahil Oldu? 

İzmir takımı Göztepe; 2021 – 2022 sezonunda atacakları her gol için beş fidan dikileceğini ilan etti. Bunun yanı sıra, Gaziantep FK da Göztepe’nin başlattığı kampanyaya dahil oldu. Gaziantep temsilcisi; yeni sezonda atacakları her bir gol için 27 fidan dikileceğini ifade etti. İstanbul Başakşehir FK; atılan gol başına 34 fidan ile kampanyaya dahil oldu. 

Spor Toto Süper Lig takımları arasındaki dayanışma herkese örnek olacak cinstendi. Kampanyanın bir sonraki temsilcisi Aytemiz Alanyaspor idi. Kulüp; toplam 1948 fidan bağışı yaptı. Ardından, bir diğer Akdeniz temsilcisi Antalyaspor’a çağrı yapıldı. Bu çağrıya kayıtsız kalamayan Antalyaspor; atılan gol başına yedi fidan bağışı yapılacağını belirtti. Bunun yanı sıra, sezon boyunca dikilen fidanların iki katını Manavgat ilçesinde dikeceklerini de ifade ettiler. 

Futbolcular da Kampanyaya Dahil Oldu

Antalyaspor’un ardından Trabzonspor kampanyaya dahil olurken bir diğer Karadeniz temsilcisi Çaykur Rizespor da fidan dikeceğini belirtti. Spor Toto Süper Lig’in yeni takımı Adana Demirspor; atılan gol başına bin fidan dikileceğini ifade etti. Son olarak, Bursaspor; 2021 – 2022 sezonunda alacakları her galibiyet için 1963 fidan dikeceklerini sosyal medya aracılığıyla açıkladı. 

Kulüpler tarafından başlatılan bu kampanyaya futbolcular da dahil oldu. Fenerbahçeli Mert Hakan Yandaş, İrfan Can Kahveci, Mesut Özil, Sinan Gümüş, Caner Erkin, Altay Bayındır; bireysel olarak bağış yapacaklarını ifade ettiler. Galatasaraylı Kerem Aktürkoğlu, Fernando Muslera, Taylan Antalyalı ve Aytaç Kara da destek veren futbolcular arasında bulunuyor. Son olarak, yurtdışında forma giyen Ozan Kabak ve Okay Yokuşlu da kampanyaya dahil oldular. 

Kulüpler ve futbolcular kadar Türkiye Futbol Fedarasyonu’nun da görülen sarı ve kırmızı kart sayıları karşılığında fidan dikileceğini belirtmesi; Türkiye’nin zor günlerde nasıl bir dayanışma içerisine girdiğini gösteren bir gelişme oldu.