FRANSA’DAN MİLLİ TAKIM OYUNCULARINA DARBE

Fransa’da Profesyonel Futbol Ligi, 17 Mart 2021’de gerçekleştirdiği toplantıda, Ligue 1 ve Ligue 2 ekiplerinde, Avrupa Birliği üyesi olmayan ülkelerden gelerek forma giyen futbolcuların milli takımlara gönderilmemesi kararını oybirliğiyle kabul etti. Bu kararla birlikte Fransız Ligue 1 takımı LOSC Lille’de forma giyen milli futbolcularımız Yusuf Yazıcı, Burak Yılmaz ve Zeki Çelik’in yanı sıra Ligue 2 takımı AC Le Havre’de forma giyen Umut Meraş’ın da Türk Milli Takımı’nın kadrosuna katılamayacakları kesinleşti.

Fransız futbol kulüplerinin başkanları, pandemi şartları dolayısıyla milli takımların durumunu yakından etkileyecek bir karar verdi. 17 Mart Çarşamba günü düzenlenen toplantıya Ligue 1 ve Ligue 2’den toplamda 40 kulüp katıldı.

Toplantı sonunda, kulüp başkanları ortak bir kararla Avrupa Birliği üyesi olmayan ülkelerden gelerek Fransız liglerinde oynayan futbolcuların, ülkeye dönüş sonrası 1 hafta karantinaya girme durumlarının zorluğu ve Covid-19 bulaş riskinin yükselme olasılığı nedenleriyle milli takımlara gönderilmemesi kararını kabul etti.

Öte yandan Türkiye Futbol Federasyonu, Covid-19 bulaş riskinin önüne geçilmesi için alınan bu kararla birlikte, Ligue 1 lideri LOSC Lille’de forma giyen Yusuf Yazıcı, Zeki Çelik ve Burak Yılmaz’ın milli takıma katılamayacak olmalarını göz önünde bulundurarak harekete geçmeye karar verdi. Ayrıca Federasyonun, Ligue 2 takımı AC Le Havre’de forma terleten Umut Meraş’ın da milli takıma gelme sürecinin sıkıntıya girmesi sebebiyle elini hızlı tutmak istediği biliniyor.

Ancak Türkiye Futbol Federasyonu söz konusu bu kararın resmi açıklama ile duyurulması halinde 4 oyuncu için çalışmalarına başlamayı planlıyor. Eğer bu karar resmileşirse Fransız Profesyonel Futbol Ligi’ne alternatif bir çözüm yolu sunularak 4 futbolcu için de Fransa’ya özel uçak gönderilecek.

FRANSA PROFESYONEL FUTBOL LİGİ KONUYLA İLGİLİ AÇIKLAMA YAPTI

Fransa Profesyonel Futbol Ligi konuyla ilgili yaptığı açıklamada, Ligue 1 ve Ligue 2 kulüplerinin 5 Şubat 2021 tarihli FIFA genelgesini oybirliğiyle uygulamaya karar verdiklerini ve buna bağlı olarak kulüplerin Avrupa Birliği/ Avrupa Ekonomi Alanı dışında kalan maçlar için yabancı oyuncu seçemeyeceğini dile getirdi.

A MİLLİ FUTBOL TAKIMI’NIN MART’TA 3 MAÇI VAR

Öte yandan A Milli Futbol Takımı’nın, 2022 Dünya Kupası Elemeleri kapsamında 24 Mart Çarşamba günü Hollanda, 27 Mart Cumartesi günü Norveç ve 30 Mart Salı günü Letonya ile maçı var. Hollanda ve Letonya karşılaşmaları Atatürk Olimpiyat Stadyumu’nda gerçekleşecekken, Norveç müsabakası ise İspanya’da La Rosaleda Stadyumu’nda yapılacak.