Fransa – Jamaika Maçı İzleyenlere Keyif Vermedi

Kadın futbolu hakkında çok sayıda önyargı bulunuyor. Söz konusu maçların izleyenlere hiçbir şekilde keyif vermediğini iddia edenlerin sayısı pek az değil! Ancak, bu tür düşünceler artık demode oldu. Kadın takımları arasındaki futbol maçları da son derece keyifli ve zevkli geçiyor. Hem erkekler hem de futbolu seven kadınlar, bu maçları izlemek için ekran karşısına geçiyorlar.

2023 yılının Temmuz ayında olduğumuz şu günlerde kadın futbolu sevenleri memnun edecek türden bir turnuvadan bahsedebiliriz. FIFA Kadınlar Dünya Kupası, bu yaza damga vuruyor. Futbolseverler, yaklaşık bir ay boyunca futbola doyacaklar.

Fransa Rakibini Mağlup Edemedi

Takdir edersiniz ki, Fransa, futbol denilince akla ilk gelen ülkelerden birisi! 1998 ve 2018 yıllarında Dünya Kupası’nı Fransa kazandı. Buna ek olarak, 2000 yılındaki Avrupa Şampiyonası’nı müzesine götüren ülke yine Fransa oldu.

Fransa, 2022 yılında Katar’da düzenlenen Dünya Kupası’nda harika bir performans ortaya koydu. Bilhassa genç yıldız Kylian Mbappe’nin performansı harikaydı. Fransa, 18 Aralık 2022 tarihinde oynanan final maçında Arjantin ile karşı karşıya geldi. Maçın 120 dakikalık süresi, 3-3’lük beraberlik ile bitti. Kazananı penaltı vuruşları belirleyecekti. Fransız oyuncular iki penaltı kaçırdılar. Penaltılarda hata yapmayan Arjantin, Dünya Kupası’nı müzesine götürdü.

Futbolseverler, Fransa Kadın Milli Futbol Takımı’ndan benzer bir başarı bekliyorlar. Kadın takımı da tıpkı erkek takımı son derece güçlü bir kadroya sahip! Fransa’daki altyapı eğitiminin çok iyi olması önemli bir detay! Yeni Zelanda ve Avustralya’nın ortaklaşa düzenlediği FIFA Kadınlar Dünya Kupası’nın F Grubu’nda yer alan dört takımdan ikisi Jamaika ve Fransa! Fransa ile Jamaika’yı karşı karşıya getiren maçın favorisi tahmin edebileceğiniz üzere Fransa idi. Fransızların kendilerine kıyasla çok daha mütevazi bir kadrosu olan rakiplerini farklı bir şekilde yenecekleri düşünülüyordu. Ancak, maçın 90 dakikalık kısmında gol sesi çıkmadı. Fransa, çok önemli bir iki puan kaybetti. Jamaika ise kendisi adına hayati önem taşıyan bir puan alarak turnuvanın ilerisi için umutlandı.

Turnuvadaki Diğer Maçlarda Heyecan Eksik Olmuyor

FIFA Kadınlar Dünya Kupası’nda E Grubu’nda Portekiz, Vietnam, Hollanda ve ABD yer alıyor. Bu grubun favorisi ABD! ABD, 2019 yılındaki Dünya Kupası’nı müzesine götürmüştü. Gruptaki bir maçta ABD ile Vietnam karşı karşıya geldi. Maçın favorisi ABD idi. Böyle düşünenler yanılmadılar. ABD, güçsüz rakibini 3-0 mağlup ederek gövde gösterisi yaptı. Diğer maçta Hollanda ile Portekiz karşı karşıya geldi. Bu maçı kimin kazanacağını herkes çok merak ediyordu. Hollanda, güçlü rakibini 13’üncü dakikada attığı golle 1-0 yenerek önemli bir galibiyet almış oldu. Portekiz ve Vietnam için her şey bitmiş değil! Bu iki takım da kalan maçlarını kazandıkları takdirde gruptan çıkabilirler.