Formula 1’de Yeni Dönem Herkesi Çok Heyecanlandıracak

Tüm dünyanın büyük bir heyecanla takip ettiği Formula 1’de yepyeni bir dönem başlıyor. Buna göre, Britanya GP ile beraber sprint yarışları dönemine geçiliyor. Bir başka deyişle, yepyeni bir format uygulamaya konulacak. Peki, bu formatın sonuçları nasıl olacak? Takımlar, bu durumdan nasıl etkilenecek? Birçok kişi, Formula 1’in eski halini seviyordu. Sprint yarışlarının başlamasıyla beraber Formula 1’in eskisi kadar popüler olup olmayacağı merak ediliyor.

Formula 1’de Neler Değişecek?

Formula 1 sevenler; yıllardan bu yana aynı format ile bu heyecanı yaşıyorlardı. Cuma günleri yapılan iki antrenman seansı ile start veriliyordu. Ardından, cumartesi günleri; antrenman ve sıralama turları ile geçiyordu. Pazar günleri ise birçok Formula 1 seveninin büyük bir istekle beklediği günler idi. Çünkü, Formula 1 formatında her pazar asıl heyecan yaşanıyordu. Bir başka deyişle, o haftaki yarışı kimin kazanacağı belli oluyordu.

Sprint yarışlarının gelmesinin ardından bu formatta birtakım değişiklikler olacak. Her şeyden önce, hafta sonu; geçmişte olduğu gibi bir saatlik antrenman seansıyla başlayacak. Bunun yanı sıra, cuma günleri; normalde hafta sonu yapılan sıralama turları üç farklı seansta yapılacak. Sıralama turlarının ardından sprint yarışının grid dizilimi belirlenecek.

Formula 1’de yeni sistem gereğince cumartesi günleri; bir saatlik antrenman turu düzenlenecek. Ardından, günün ilerleyen saatlerinde pilotlar; sprint yarışı için yerlerini alacaklar. Sprint yarışı; pazar günü yapılacak olan asıl yarışın grid dizilimini belirlemek adına yapılacak.

Sonuç olarak, sprint yarışının grand prix’inin kısaltılmış versiyonu olduğunu söyleyebiliriz. Bu yarış; 100 km’lik bir yarış olmakla beraber ortalama 25-30 dakika arası sürecek.

Takımlar Bu Değişikliğe Nasıl Tepki Verdi?

Sprint yarışları; 16 – 18 Temmuz 2021 tarihlerinde ilk kez düzenlenecek. Ancak, takımlar; bu format hakkında net bir yorum yapmaktan kaçınıyor. Bilhassa avantaj ve dezavantaj yaratacak unsurları en iyi şekilde belirlemeleri gerekiyor.

Takımların ilk antrenman seansını en iyi şekilde değerlendirmesi gerekiyor. Kendileri için en iyi stratejiyi belirlemeleri şart! Sprint yarışlarının tüm takımlar ve pilotlar için yeni bir meydan okuma olacağı kesin!