Filenin Sultanlarının Başarı Sırrı

Gecenin geç saatlerine kurulan alarmlarla takip edilecek kadar sevdiğimiz Kadın Voleybol Milli Takımımız, bu fedakârlığa çok daha büyük bir karşılık vererek COVID-19 salgını nedeniyle 1 sene ertelenen 2020 Tokyo olimpiyatlarından beşinci olarak ülkemize geri döndüler. Olimpiyatların ilk maçında son şampiyon Çin’i 3-0’lık net bir skorla devirdiklerinde de, Güney Kore karşısında kaçan fırsatlar ve son sete kadar uzanan maçta kaybettiklerinde de onları destekleyen her bir kişinin aklından geçenler bu takımın potansiyel vadettiği ve çok daha iyi yerlere gelmeleri açısından her türlü desteği görmeleri gerektiği yönündeydi.

Potansiyel Sultanlarda

Tarihinde ilk kez Olimpiyatlarda Çeyrek Final oynayan Filenin Sultanları, oynadıkları her maçta izlettikleri oyun ve istekleriyle gezegenin bir diğer ucundan bizi gururlandırdılar. İtalyan antrenör Giovanni Guidetti önderliğinde sahada terlerinin son damlasına kadar yarışan Sultanlarımızın Güney Kore maçından sonra döktükleri gözyaşı, daha fazlasını başarabileceklerine olan inançlarından, oyuna ve ülkelerine olan sevgilerinin neticesiydi.

Nitekim kaptan Eda Erdem de bu paralelde yaptığı yorumlarda Güney Kore karşısında kaçırılan galibiyetten sonra çok daha iyi işler başarabileceklerine inandıklarını tekrar tekrar ifade etmişti.

Gurur

Türkiye, yaz transfer döneminde ülkeye gelen futbolcuların da sıklıkla belirttiği gibi bir futbol ülkesi. Büyük ölçüde futbolla yatıp kalkan bir ülke olmasına rağmen belki de Filenin Sultanları bu futbol algısını kıran bir oyun oynadılar ve ilgileri üstlerine çektiler. Genel anlamıyla pikniklerde oynandığı kadarıyla ilgilenen voleybol, bu harika takım sayesinde tüm Türkiye’de tanındı.

Türkiye’de olimpiyatlar öncesinden bu yana bir araştırma yapılmış olsa, liberonun, dublaj yapmanın, pasör çaprazının ne olduğuna dair bilginin arttığını görebilirdik. Oynayan her biri harika performanslar gösterse de Ebrar Karakurt, Hande Baladin, Zehra Güneş, Cansu Özbay gibi yeni jenerasyon sayılabilecek oyuncularımız ile onlara hem zihinsel hem de oyun anlamında ablalık yapmaktan imtina etmeyen Meryem Boz, Eda Erdem Dündar da bizleri uzun bir zamandan bu yana olduğu gibi tekrar tekrar gururlandırdılar.

Bundan sonra daha tecrübeli olan takımımız, istedikten sonra her türlü başarıyı sağlayabilecek teknik kapasiteye ve yeteneğe sahip. İyi ki varsınız Filenin Sultanları!