Filenin Sultanları Yarı Finale Yenilmeden Yükseldi

Sırbistan, Bulgaristan, Hırvatistan ve Romanya tarafından ortaklaşa düzenlenen 2021 Avrupa Kadınlar Voleybol Şampiyonası’nda Türkiye; çeyrek final maçında güçlü rakibi Polonya’yı 3-0 yenmeyi başardı. Filenin Sultanları; yarı finalde Sırbistan – Fransa maçının galibi ile eşleşecek. Yarı final karşılaşması; 3 Eylül 2021 Cuma günü oynanacak. Milli takımımız; bu maçı kazandığı takdirde 4 Eylül 2021 Cumartesi günü final maçına çıkacak. Kaybederse aynı gün üçüncülük maçında yer alacak.

Türkiye Maçın Başından Sonuna Kadar Üstün Bir Oyun Sergiledi

Türkiye ile Polonya; 2020 yılının Ocak ayında Tokyo Olimpiyatları eleme maçında karşı karşıya gelmişlerdi. Meryem Boz’un inanılmaz performansı sayesinde kazanılan o maçın ardından bu yaz Milletler Ligi’nde de karşılaşan iki ekibin mücadelesi merakla bekleniyordu. Polonya; genç ve uzun oyuncuları ile dikkat çeken bir takım! 2,03 m boyundaki Stysiak ve Smarzek gibi isimlerin varlığı bizim adımıza tehdit oluşturuyordu. Bunun yanı sıra, Joanna Wolosz’un antrenör ile sorun yaşadığı için milli takıma gelmemesi; ciddi bir avantaj olarak dikkat çekiyordu.

Filenin Sultanları; Cansu, Ebrar, Hande, Tuğba, Eda, Zehra ve Simge (libero) ile maça başladı. Temsilcimiz; maçın ilk dakikasından itibaren rakibe üstünlüğünü kabul ettirdi. Bilhassa Tuğba ve Hande; hem yaptıkları hücumlar hem de aldıkları servis sayıları ile dikkat çektiler. Genç yıldızımız Ebrar Karakurt ise uzun Polonya bloklarını rahatlıkla geçti. Kazanılan ilk setin ardından ikinci set çok daha kolaydı. Bir türlü servis karşılayamayan Polonya; milli takımımız karşısında varlık gösteremedi.

Polonya; üçüncü sete daha istekli başladı. Bizim takımın yaptığı hatalar da Polonya’nın maça tutunmasında etkili oldu. Milli takımımız; üçüncü setin sonunda skor 24-23 iken bir mola aldı. Mola dönüşü kendisine atılan pası sayıya çeviren Ebrar Karakurt; maçı takımımıza kazandırdı.

Maçın En Skoreri Ebrar Karakurt Oldu!

2000 doğumlu genç oyuncumuz Ebrar Karakurt; maçı 20 sayı ile tamamladı. Eda Erdem Dündar 12 sayı alırken Hande Baladın 11, Tuğba Şenoğlu 10 ve Zehra Güneş de 9 sayı almayı başardılar.

Türkiye’nin yarı finaldeki rakibi büyük ihtimalle Sırbistan olacak. Filenin Sultanları; turnuvanın favorisini kendi saha ve seyircisi önünde yenmeyi hedefliyor.