Filenin Sultanları Yarı Finalde

FIVB Milletler Ligi’nde final etabının Türkiye’de düzenlenen Millet Ligi çeyrek finali müsabakasında Türkiye, Tayland’ı 3-1’lik galibiyetle geçti ve bu sayede ay yıldızlı ekip arka arkaya gelen dördüncü yarı final maçına çıkmaya hak kazandı.

Ankara Spor Salonu’nda düzenlenen ve Japon hakem Simoe Myue ile Arjantinli hakem Rene Karina Noemi kontrolü altında yapılan karşılaşmaya Filenin Sultanları pek de iyi başlamayı başaramadı. Özellikle de ilk seti 25-23’lük skor ile yenik olarak bitiren ay yıldızlı ekip 1-0 yenik duruma düşmüş oldu. Ancak ardından atağa kalkan Türkiye A Milli Kadın Voleybol takımı, sonrasında performansını yükselterek hiçbir seti kaybetmeden müsabakayı 3-1 bitirmeyi başardı.

Bununla birlikte de yarı finale yükselmiş olan ay yıldızlıların bir sonraki rakibi de şimdiden belli olmuş durumda. Yarı finalin ismi, son Avrupa şampiyonu ve Çin’i 3-1 yenik duruma düşüren İtalya oldu.

Karşılaşmanın Özeti

A Milli Kadın Voleybol Takımımız, Ankara Spor Salonu’nda düzenlenmiş olan FIVB Milletler Ligi Finalleri’nde kendisini gösterdi. İçerde olan karşılaşmada millilerimizin arkasında yüksek sayıda taraftar desteği vardı. Giovanni Guidetti önderliğinde sürdürülen maçta Filenin Sultanları, maça istediği gibi başlayamadı. Özellikle de ilk seti 25-23’lük skor ile yenik olarak bitiren ay yıldızlı ekip 1-0 yenik duruma düşmüş oldu. Ancak ardından atağa kalkan Türkiye A Milli Kadın Voleybol takımı, sonrasında performansını yükselterek hiçbir seti kaybetmeden müsabakayı 3-1 bitirmeyi başardı. İlk sette özellikle servis karşılama ve servis hataları sebebi ile sorun yaşayan Sultanlar, sonrasında bu sorunların üstesinden gelmeyi başardı.

İkinci sete çok daha iyi başlamış ve toparlanmış olan milliler, müsabakaya ağırlığını koydu ve setten 25-15’lik bir skor ile galip olarak ayrıldı. Bu sayede de karşılaşmayı 1-1’lik haline getirdi ve skoru dengeledi.

Üçüncü set ilk set gibi dengede başlayan ve ilerleyen bir setti ancak sporcu Hande Baladın sahneye çıktı ve şovunu gösterdi. Baladın’ın etkileyici performansı ile üst üste sayıları hanesine yazdırmış olan ay yıldızlılar seti 25-18’lik skorla bitirmeyi başardı ve bu sayede durumu 2-1 haline getirdi.

Yine aynı şekilde dengeli başlayan ve ilerleyen dördüncü sette son anlarda öne çıkıp performansını yükselten Filenin Sultanları, seti 25-21 bitirmeyi başardı. En nihayetinde maçı 3-1 kazanmış olan milliler bu şekilde adını yarı finale yazdırdı.

Çeyrek Final Maçında 12 Bin Seyirci

Gençlik ve Spor Bakanı Dr. Mehmet Muharrem Kasapoğlu, TVF Başkanı Mehmet Akif Üstündağ ve FIVB Başkanı Ary Graça müsabakayı tribünden izleyen taraftarlardan bazılarıydı. Ayrıca bu protokolün yanında Türkiye-Tayland mücadelesini tam 12 bin kişi izledi. Türkiye’nin çokça başarılı olduğu voleybol sektörüne bu kadar ilginin olması voleybol severleri mutlu etti. Seyirciler Ebrar ve Eda’nın 17, Zehra’nın 14, Hande ve Saliha’nın 10, Cansu’nun ise 6 adet sayısını izleme deneyimini yaşamış oldu.