FİLENİN SULTANLARI KİMDİR

Son dönemlerde başarıları daha da arttıkça adlarından sıkça söz ettiğimiz Filenin Sultanlarının kariyer basamakları direkt olarak milli takım olmadı. Her bir oyuncu zorlu ve mücadeleci yollardan milli takıma yükseldi ve harika başarılara imza atıyorlar.

Bazı oyunculara, sultana yer verdiğimiz yazımızda oyuncuların kariyer derinliklerine sizler için indik. Keyifli okumalar!

Filenin Sultanları’nın kaptanı Eda Erdem Dündar, uzun ve yoğun geçen bir yazın son turnuvasına hazırlandıklarını ve süreç zor geçse de keyif aldıklarını belirtti. Konu milli maçlar olunca Türk halkının ilgi ve desteğini her zaman hissettiklerini belirten kaptan, takımca iyi voleybol oynayıp başarılarıyla insanları yine ekranlara kilitlemek istediklerini söyledi.

Zaman zaman zorlandıkları anlar da olduğunu belirten Eda Erdem Dündar, hayatında en sevdiği şeyi yaptığını kendine hatırlatarak tekrar motive olduğunu söyledi.

Filenin Sultanları, Avrupa Voleybol Şampiyonası grup karşılaşmalarını Romanya’da oynayacak ve 16 Ağustos Pazartesi günü turnuva için ülkeden ayrılacak.

Başarıların Kalibresi Büyüyor

Naz Aydemir Akyol, 2012 Londra Olimpiyat Oyunları’nda voleybol dalında ilk kez olimpiyatlara katılma hakkı elde edip mücadeleyi dokuzuncu olarak tamamlayan milli takım kadrosunun içinde yer aldı.

2012 – 2013 sezonunda Fenerbahçe’den Vakıfbank’a transfer olan Akyol, bu sezonda, takımıyla Türkiye Ligi, Türkiye Kupası, Süper Kupa, Şampiyonlar Ligi ve FIVB Kadınlar Dünya Kulüpler Şampiyonası şampiyonluklarını kazanarak sezonu toplamda beş kupayla kapatmış ve bu alanda bir rekor kırmıştır. Takım başarısının yanında Şampiyonlar Ligi’nde tekrar ‘En İyi Pasör’ ödülünü kazanan Akyol, iki sene üst üste ödülü kimseye kaptırmamış oldu.

Milli voleybolcu, 2019’da tekrar Fenerbahçe’ye transfer oldu ve 2020 – 2021 sezonunu Sultanlar Ligi’nde ikinci olarak tamamladı. Akyol, milli takımla 2021 FIVB Voleybol Milletler Ligi’nde üçüncü ve 2020 Tokyo Olimpiyat Oyunları’nda beşinci oldu.

Meliha İsmailoğlu Çok Başarılı

2015’te Filenin Sultanları ile beraber oldukça başarılı bir sene geçiren İsmailoğlu, Avrupa Oyunları şampiyonluğu, Avrupa Şampiyonası dördüncülüğü ve U23 Dünya ikinciliği yaşadı.

Meliha İsmailoğlu, 2018’de Milletler Ligi’nde ve 2019’da Avrupa Şampiyonası’nda gümüş madalya alan milli ekibin içinde yer aldı. 2020 senesinde nefesleri kesen 2020 Tokyo Olimpiyat Elemeleri’nde takımının Tokyo bileti almasına katkıda bulunan milli voleybolcu daha sonra 2021 Milletler Ligi’nde üçüncülük ve olimpiyatlar beşincilik yaşadı.