Filenin Sultanları Dünya Şampiyonası Son 16 Turuna Grubunda

A Milli Kadın Voleybol Takımımız, Voleybol Dünya Kadınlar Şampiyonası’nda ev sahibi Polonya’yı 3-2 mağlup ederek grubunu lider tamamladı. Filenin Sultanları, Dünya Voleybol Şampiyonası B Grubu’nda oynanan 5. ve son maçında ev sahibi Polonya’yı 3-2 mağlup ederek grup lideri olarak son 16 turuna yükseldi. A Milli Kadın Voleybol takımımız, ikinci turda Amerika Birleşik Devletleri, Sırbistan, Kanada ve Almanya’nın yer aldığı F Grubu’nda çeyrek finale yükselme mücadelesi verecek.

Filenin sultanları

Ev sahibi Polonya’yı 3-2 Mağlup Ettiler

Türkiye A Milli Voleybol Takımımız, 24 ülkenin katıldığı ve Hollanda ile Polanya’nın ev sahipliğince düzenlenen Voleybol Dünya Kadınlar Şampiyonası’nda Polonya ile karşı karşıya geldi. Filenin Sultanları, Polonya’yı 22-25, 25-23, 25-22, 18-25 ve 15-11 skor ile mağlup ederek bir üst tura geçmeye hak kazandı. Karşılaşmanın ilk setine iyi başlayan milli takımımız, maçın başında 5-1’lik üstünlük yakaladı ve Polonya mola kullanmak zorunda kaldı. Molanın ardından farkı kapatan Polonya skoru 13-11’e getiren seriyi başlattı. Bu kez Giovanni Guidetti mola kullanmak zorunda kaldı. İlk sette skorun 22-22 olarak eşitlenmesinin ardından milli takımımız ilk setin kaybedilmesine engel olamadı. Polonya 3-0’lık seri ile seti 25-22’ye getirerek 1-0 öne geçti. İkinci sete de iyi başlayan Polonya, 12-9 üstünlüğü yakalamasına rağmen milli takımımız 13-13 eşitliği yakalamasının ardından üstünlüğü ele geçirdi. Ay Yıldızlı takımımız 25-23 seti kazanarak durumu 1-1’e getirdi. Büyük çekişmeye sahne olan ve üstünlüğün sürekli diğer takım aleyhine değiştiği üçüncü sette Milli takımımız seti 2-1 kazandı. A Milli Takımımız maçı kazanmak için çıktığı dördüncü sette Polonya’nın seti kazanmasına engel olamadı. Dördüncü seti 23-23 alan Polanya, maçı beşinci sete taşıdı. Beşinci ve son setin ilk dakikaları büyük çekişmelere sahne oldu. A Milli Kadın Voleybol Takımı seti 15-11, karşılaşmayı da 3-2 kazanarak gruptaki dördüncü galibiyetine ulaştı. Polonya karşısında Filenin Sultanları’nda Ebrar Karakurt 22, Eda Erdem Dündar 14, Hande Baladın 13, Zehra Güneş 11, Saliha Şahin 10 ile oynadı.

Çeyrek Final İçin Mücadele

B Grubu’nun lideri olarak son 16 turuna yükselen milli takımımız, Tayland, Polonya ve Dominik Cumhuriyeti ile bir üst tura yükselen ülkelere arasında yer alıyor. Filenin Sultanları, Dünya Şampiyonası ikinci tur mücadelelerinde ise F Grubu’nda yer alacak. Bu grupta Amerika Birleşik Devletleri, Sırbistan, Almanya ve Kanada ile mücadele edecek. Filenin Sultanları, ikinci tur karşılaşmalarının ardından grupta ilk 4 sırada yer alması halinde çeyrek finale yükselecek. A Milli Kadın Voleybol Takımı, F Grubu’ndaki karşılaşmalarını Polonya’nın Lodz kentinde 4-9 Ekim 2022 tarihleri arasında oynayacak. Gruptaki ilk karşılaşmasında Almanya ile karşılaşacak olan Filenin Sultanları bu maçı 4 Ekim Salı günü saat 20:00’da oynayacak.