Filenin Sultanları Bu Defa Kaybetti

Geçtiğimiz ay Milletler Ligi’nde şampiyon olan Filenin Sultanları’nda hedef Avrupa Şampiyonası! Avrupa Şampiyonası’nın başlamasına kısa bir kaldı. Hedefimiz bu turnuvada da şampiyon olmak! Yakından takip edenlerin bildiği üzere Filenin Sultanları, 2019 yılında Avrupa Şampiyonası’nda finalde Sırbistan ile karşı karşıya gelmişti. Söz konusu maçı biraz da şanssızlık neticesinde kaybetmişti. Bir başka deyişle, Avrupa ikincisi olmuştu.

Avrupa Şampiyonası gerçekten de zorlu bir turnuva! Paola Egonu’nun sırtladığı İtalya ve Tijana Boskovic’in en önemli hücum gücü olarak sahaya çıktığı Sırbistan, bu turnuvanın favorileri arasında yer alıyorlar. Buna ek olarak, Polonya da önemli bir favori! Milletler Ligi’nde şampiyon olan Türkiye, bilhassa bu üç takım ile kürsüye çıkmak adına büyük bir mücadele içerisine girecek.

Polonya ile Üç Hazırlık Maçı Yapıldı

Filenin Sultanları, Avrupa Şampiyonası’nın başlamasına kısa bir süre kala Polonya ile hazırlık maçları yapmaya karar verdi. Polonya, ilk maçı 3-1 kazandı. İkinci maç, 4 Ağustos 2023 Cuma günü oynandı. Son derece çekişmeli geçen maçın kazananı Türkiye oldu. Filenin Sultanları, güçlü rakibini 3-2 mağlup etmeyi başardı. Maçın yıldızı Melissa Vargas oldu. Kübalı pasör çaprazı, maçı 35 sayı ile tamamladı. Ayrıca, uzun bir aranın ardından forma şansı bulan smaçör Hande Baladın da hücumda bir hayli etkiliydi.

Üçüncü Maçı Polonya Kazandı

Milli takımımızın Avrupa Şampiyonası kadrosunda 16 voleybolcu bulunuyor. İtalyan teknik adam Daniele Santarelli, hazırlık maçlarında tüm oyuncularına görev vermeye çalışıyor. Üçüncü hazırlık maçı yine Polonya ile oynandı. 5 Ağustos 2023 gününün programında yer alan maçın çekişmeli geçmesi bekleniyordu. Polonya, bu defa milli takımımıza üstünlük kurdu. Filenin Sultanları, maçtan 3-1’lik mağlubiyet ile ayrıldı. Ancak, bunun bir hazırlık maçı olduğunu unutmamak gerekiyor. Ayrıca, Daniele Santarelli, setlerde çok fazla oyuncu değiştirdi. Bazı önemli isimleri ise oynatmadı.

Polonya ile oynanan üçüncü maçın yıldızı Zehra Güneş oldu. 1999 doğumlu orta oyuncu, maçı 21 sayı ile tamamladı. Bir orta oyuncu için son derece yüksek bir hücum yüzdesi ile hücum etti. Aldığı 24 pasın 16’sını sayıya çevirdi. Buna ek olarak, beş blok yaptı. Maçın yıldızı olmayı başardı. Avrupa Şampiyonası öncesinde bir hayli formda olduğunu kanıtladı.

Performansı ile öne çıkan bir diğer isim Derya Cebecioğlu idi. Sezon boyunca Vakıfbank’ta yedek oturan 2000 doğumlu smaçör, Polonya ile oynanan hazırlık maçında dört set oyunda kaldı. Maçı 14 sayı ile tamamladı. Aldığı 30 pasın 14’ünü sayıya çevirdi. Servis karşılama yüzdesi de oldukça iyiydi. Milletler Ligi’nde çok az süre alan Hande Baladın eski hırsına ve isteğine kavuşmuş gibi duruyor. 1997 doğumlu smaçör, Polonya ile oynanan maçta iki set oyunda kaldı. Maçı on sayı ile tamamladı.