Filenin Sultanları Avrupa Üçüncüsü

Mayıs ayından bu yana devam eden yaz sezonu tamamlandı. Türkiye A Milli Kadın Voleybol Takımı; 2021 Avrupa Kadınlar Voleybol Şampiyonası’nı üçüncü sırada bitirdi. Bronz madalyayı ülkemize kazandırarak büyük bir gurur yaşattı. Türkiye; üçüncülük maçında Hollanda’yı 3-0 yendi.

Filenin Sultanları; yaz sezonu için 4 Mayıs’ta toplanmıştı. Mayıs ayının sonunda Dünya Milletler Ligi başladı. Yaklaşık bir ay süren bu turnuvada ilk dört takım arasına kalmayı başaran temsilcimiz; finallerde de Japonya’yı yenerek üçüncü oldu. Ardından, ertelenen Tokyo Olimpiyatları’nda yer aldı. Son olimpiyat şampiyonu Çin’i mağlup ederek başladıkları organizasyonda çeyrek finalde Güney Kore’ye yenilen milli takımımız; bir sonraki turnuvası olan Avrupa Şampiyonası için hazırlıklara başladı.

Türkiye Hollanda’yı 3-0 Mağlup Etti

Türkiye; Romanya, Ukrayna, Finlandiya, Hollanda ve İsveç ile aynı grupta yer aldı. Gruptaki tüm maçlarını kazandı. Son 16 turunda ise Çek Cumhuriyeti’ni mağlup etti. Çeyrek finalde ise Polonya’yı rahat bir oyunla geçti. Türkiye; yarı finalde 2019 Avrupa Şampiyonası finalinde karşılaştığı Sırbistan ile karşı karşıya geldi. İyi bir oyun ortaya koyduğu maçta Tijana Boskovic’i durduramayan Filenin Sultanları; maçtan 3-1 yenik ayrıldı. Üçüncülük mücadelesinde ise yarı finalde İtalya’ya mağlup olan Hollanda ile karşılaştı.

Türkiye; Hollanda karşısına Cansu Özbay, Ebrar Karakurt, Hande Baladın, Tuğba Şenoğlu, Eda Erdem Dündar, Zehra Güneş ve Simge Aköz kadrosu ile çıktı. Sırbistan ile oynadığı maçın etkisini attığı gözlemlenen milli takımımız; servisleriyle rakibine göz açtırmadı. İlk seti 25-20, ikinci seti ise 25-19 kazanmasını bildi. Hollanda; üçüncü sette direnç göstermeye çalışsa da bunda başarılı olamadı. Milli takımımız; üçüncü seti de 25-23 kazandı. Sonuç olarak, maçtan 3-0 galip ayrıldı.

Milli Takımımızın En Skorer İsmi Kim Oldu?

Milli takımımızda maçı 13 sayı ile tamamlayan Ebrar Karakurt ve Hande Baladın en skorer isimler oldular. Bunun yanı sıra, kaptan Eda Erdem Dündar 8, Zehra Güneş 9, Tuğba Şenoğlu 5 sayı üretti. Filenin Sultanları; 2022 yazında sırasıyla Milletler Ligi ve Dünya Şampiyonası organizasyonlarında yer alacak.