FIFA’dan Tarihi Karar

FIFA futbol dünyasını değiştirecek bir karara imza attı. Karar 9 ocaktan itibaren geçerli olacak. Bu karar futbolcuları ve oyuncuları yakından ilgilendiriyor. Futboldaki düzenleri komple değiştirilecek bir karar yürürlüğe girecek. İşte o karar ne…

FIFA Futbolcu Temsilciliği Yönetmeliği

Aralık 2022 tarihinde onaylanmasından sonra 9 Ocak 2023 tarihinde yürürlüğe girecek. Yeni düzenleme ile takımları daha şeffaf bir dönem bekliyor. Kesinlikle çok da adil bir dönem bekliyor. Yeni girecek olan sözleşmede en önemli madde ise futbolcu tek bir menajer ile anlaşabilecek. Bu anlaşma ile çıkar çatışmaları ve kirli düzen anlaşmalarının bitmesi hedefleniyor. Sürecin 1 Ekim tarihinde tamamen yürürlüğe gireceği tahmin ediliyor. Futbolcuları sadece lisanslı futbol temsilcileri temsil edebilecek.

Ayrıca menajerlik ücretlerine de belirli bir tavan nokta koyulacak böylelikle transfer döneminde futbolcuların menajerleri fahiş fiyatlarla kulüplerden kar güdemeyecek ve adil bir transfer ortamı oluşturulacak. FIFA’nın 2018’den beri sürdürdüğü FIFA Futbolcu Temsilciliği Yönetmeliği çalışmaları Aralık 2022’de Doha‘da yapılan toplantıda FIFA Konseyi tarafından onaylandı.

Sözleşme Kimlere Zararlı Kimlere Faydalı

FIFA Futbolcu Temsilciliği Yönetmenliği, futbol temsilcilerine ve oyuncularına faydalıdır. Bu yönetmenlik sayesinde futbolcuların hak ve yükümlülükleri düzenlenmiş olur. Futbolun düzenli ve adil bir şekilde oynatılmasına yardımcı olur ve profesyonel yapısı korunur. Artık futbolcuların birden fazla menajeri olmayacak. Böylece çıkar çatışmalarının önüne geçilmesi düşünülüyor. Menajerlik ücretlerine de belirli bir sınır konulması düşünülüyor. Böylece aşırı olan maaşların önüne geçip adil bir ortam yaratılmak isteniyor. Bu sözleşme adil bir maaş alamadığını ve haksızlığa uğradığını düşünen menajerler için güzel olacak gibi duruyor.