FIBA Kadınlar Euroleague Heyecanı İstanbul’da Başlıyor

Kadın basketbolunun Avrupa düzeyindeki 1 numaralı kupası olan FIBA Kadınlar Euroleague’de dörtlü final heyecanı İstanbul’da başlıyor. Temsilcimiz Fenerbahçe Safiport’un da yer aldığı Dörtlü Final’de ZVVZ USK Praha, Sopron Basket ve Perfumerias Avenida takımları sahne alıyor. İlk maçlar 8 Nisan Cuma günü oynanırken, final ve üçüncülük karşılaşmaları 10 Nisan Pazar günü oynanacak.

FIBA Kadınlar Euroleague Finali 10 Nisan Pazar Günü

FIBA Kadınlar Euroleague’de Dörtlü final heyecanı başlıyor. İstanbul’da Ülker Spor ve Etkinlik Salonu’nun ev sahipliği yapacağı FIBA Kadınlar Euroleague Dörtlü finalinde Çekya temsilcisi  ZVVZ USK Praha, Macaristan temsilcisi Sopron Basket, İspanya temsilcisi Perfumerias Avenida ve Temsilcimiz Fenerbahçe Safiport’da Kadın Basketbol’unun Avrupa’daki 1 numaralı organizasyonunda sahne alacak.

FIBA Kadınlar Euroleague Dörtlü Final’in ilk maçında İspanyol ekibi Perfumerias Avenida ile Sopron Basket karşı karşıya gelecek ve karşılaşma 8 Nisan Cuma günü saat 17.00’de başlayacak. Günün diğer karşılaşmasında ise Temsilcimiz Fenerbahçe Safiport ile Çekya ekibi ZVVZ USK Praha kozlarını paylaşacak ve karşılaşma saat 20.00’de başlayacak.

Yarı final karşılaşmalarını kazanan takımlar 10 Nisan Pazar günü FIBA Kadınlar Euroleague şampiyonluğu için karşı karşıya gelirken, kaybeden takımlar aynı gün üçüncülük mücadelesinde sahne alacak.

Fenerbahçe Safiport 3 Final Kaybetti

FIBA kadınlar Euroleague’de daha önce 3 kez final maçına çıkan Temsilcimiz Fenerbahçe Safiport, bu sezon Euroleague’i kazanarak tarihinde ilk şampiyonluğunu yaşamak istiyor. Sarı lacivertliler, 2013 2014 yılları arasında Rusya’nın Ekaterinburg kentinde düzenlenen Sekizli Final’de ve 2017’de düzenlenen Euroleague dörtlü finalinde finale yükselme başarısı göstermişti. Fenerbahçe Safiport, 2013 yılı Euroleague Finalinde UMMC Ekaterinburg’a 82-56’lık skorla mağlup olurken, 2014’de ezeli rakibi Galatasaray’a finalde 69-58’lik skorla kaybetmişti. 2017’deki Euroleague finalinde ise Rusya temsilcisi Dinamo Kursk ile karşılaşan Sarı lacivertli ekip, rakibine 77-63’lük skorla şampiyonluğu kaptırdı.

Euroleague Dördüncü Kez İstanbul’da

FIBA kadınlar Euroleague organizasyonu dördüncü kez İstanbul’da düzenleniyor. Kadınlar Euroleague daha önce 2012 2016 ve 2021 yıllarında İstanbul’da düzenlenmişti. 2012‘ de düzenlenen Euroleague’e Abdi İpekçi Spor salonu ev sahipliği yapmıştı. Sekizli Final’de İspanyol ekibi Ros Casares kupayı müzesine götürmeyi başardı. Organizasyon 2016’da Ülker Spor ve Etkinlik Salonunda düzelendi. 2021’de turnuva heyecanına Volkswagen Arena sahne oldu. 2016 ve 2021 Dörtlü finallerinde Rusya Temsilcisi UMMC Ekaterinburg mutlu sona ulaşmayı başaran takım olmuştu.

Kadın basketbolunun Avrupa’daki bir numarası olan Euroleague Turnuvası ilk kez 1958-59 sezonunda düzenlendi. O zamanki adıyla şampiyon kulüpler kupası olan organizasyon 1996 yılından itibaren FIBA Euroleague olarak değiştirildi. Bu tarihi organizasyonun ilk finalinde Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler birliği temsilcisi dinamo Moskova ve Bulgaristan temsilcisi Slavia Sofya karşı karşıya geldi. Çift ayaklı oynanan ilk finalde Bulgar ekip rakibini iki maçta da devirmeyi başardı ve Dev organizasyonun ilk şampiyonu oldu. Euroleague’nin en çok şampiyonluğu bulunan takımı ise 18 kupayla Daugava Riga.