Fenerbahçe’nin VAR İtirazı Avrupa’ya Taşınıyor

Fenerbahçe Kulübü, İngiltere Premier Lig ve Almanya Bundesliga’daki örnekleri araştırmaya başladı. Uzmanlardan VAR çizgisi ile ilgili görüşler alınacağını açıkladı. Eğer bir standartsızlık söz konusu olursa Fenerbahçe VAR ile yanlış verilen kararların olduğu maçları tekrar inceleyecek ve kararları Avrupa mahkemesine taşıyacağını açıkladı. VAR kararlarında Fenerbahçe için devamlı olarak olumsuz kararların verilmesi sarı lacivertli takımın sabrını taşırdı.

Yüzde 100 doğru bir karar verilmesi için çizgi çekilen oyuncularla aynı hat üzerinde bir kamera açısının gerektiği belirtildi. Pelkas (Gaziantep) ve Ozan’ın (Galatasaray) iptal edilen gollerinde kamera açısı aynı hat üzerinde değil. Fenerbahçe bu konu ile ilgili tespitler yapmaya devam edecek

Fenerbahçe’nin VAR Kararların Sabrı Kalmadı

Fenerbahçe yönetimi, Galatasaray derbisinin ardından radikal ve önemli bir karar aldı. Sarı lacivertli takımın derbi maçında Mesut Özil’in asisti ile birlikte Ozan Tufan’ın kafa vuruşu ile elde ettiği gol VAR kararı ile geçersiz sayılmıştı.

Maç sonrasında yapılan incelemeler ile birlikte olayın ofsayt olmadığını düşünen ve bu olayın ilk kez başına gelmemesinden dolayı sabrı kalmayan Fenerbahçe, ofsaytta topa ilk dokunma anı ve ofsayt çizgisinin hangi kamera açısından çekildiği gibi konularda inceleme başlattığını açıkladı.

Derbi sonrası bu konu ile ilgili resmi sitesinde açıklama yapan kulüp, VAR skandallarının devam etmesi durumunda konuyu Avrupa’ya taşıyacağını belirtti. Fenerbahçe, özellikle topa ilk dokunma anının nasıl belirlendiğine dair yoğun bir mesai harcayacak gibi duruyor.

Bir saniye içerisinde 24 farklı karenin bulunduğu, bu karelerden herhangi birinin seçilmesinden kaynaklı olarak ofsayt kararını tamamını değiştirebileceğini söyledi. Bunun dışında ofsayt çizgisinin çekilmesinde herhangi bir kaydırma yapılamayacağı görüldü. Çizginin çekilmesinde sıkıntı yok. Bunun nedeni bunu bir otomasyon programının yapması. Ancak çizginin hangi açıdan çekildiği ofsayt konusundaki kararı değiştirebilir.

Premier Lig ve Bundesliga İncelenecek

Yüzde 100 doğru bir karar verilmesi için çizgi çekilen oyuncularla aynı hat üzerinde bir kamera açısının gerektiği belirtildi. Pelkas (Gaziantep) ve Ozan’ın (Galatasaray) iptal edilen gollerinde kamera açısı aynı hat üzerinde değil. Fenerbahçe bu konu ile ilgili tespitler yapmaya devam edecek. Premier Lig ve Bundesliga’daki örnekler bu dosya eklenecek.

Kalan lig maçlarında benzer bir durum yaşanırsa eğer dosya Avrupa’ya taşınacak. Konunun uzmanlarından Türkiye’deki VAR çizgisi uygulamasının standartlara uygun olup olmadığı incelenecek.