Fenerbahçe’nin Son Planları Hızlandı

Fenerbahçe, seçimli genel kongrenin tamamlanmasının ardından ilk olarak teknik direktör krizini çözdü. Bir dönem yani 3 yıl daha sarı lacivertlilerin başkanı olan Ali Koç, takımın başına daha önceden de burada görev yapan Vitor Pereira’yı getirdi. 52 yaşındaki Portekizli’nin teknik direktör olarak göreve başlamasının ardından Fenerbahçe’de gündem tamamen değişti. Sarı lacivertliler bir yandan gelecek sezonun hazırlıklarını ve kadro planlamasını yaparken diğer yandan da transfer çalışmalarını sürdürüyor. Fakat öte yandan başkan Ali Koç ve yönetiminin çözmesi gereken daha önemli sorunlar bulunuyor.

Fenerbahçe’nin Çözmesi Gereken Sorunlar

Fenerbahçe’de teknik direktörlük konusu çözüldükten sonra gözler yapılacak olan transferlere çevrildi. Fakat sarı lacivertlilerin kısa süre içerisinde çözmesi gereken başka sorunları da bulunuyor. Başkan Ali Koç ve yönetimi, ilk olarak UEFA ile devam eden FFP anlaşması için çalışmalar yapmak zorunda. Bilindiği üzere Fenerbahçe, sattığı kadar futbolcu almak zorunda. Ayrıca bu bağlamda takımda yer alan Samatta’nın 6 milyon euro’luk zorunlu satın alma sorunu bulunuyor. Buna ek olarak Fenerbahçe’de gelecek sezon için şimdiye kadar ne kadar oyuncu satışı geliri elde edildiği resmi bir açıklama yapılmadığı için tam olarak bilinmiyor. Hatırlacağı üzere Fenerbahçe’den Medipol Başakşehir’e bonservisi ile giden Deniz Türüç için 4 milyon euro civarından bir paraya transfer olduğu sözleniyor.

Takımdan ayrılan bir başka futbolcu olan Michael Frey’in ise bedelsiz bir şekilde satılmış olma ihtimali bulunuyor. Bunların yanı sıra sarı lacivertlilerin en büyük sırunlarından biri de maaş bütçesi. Hatırlanacağı üzere Fenerbahçe’nin Bankalar Birlği ile yaptığı anlaşma sebebiyle takımın toplam maaş bütçesinin 44 milyon euro olması gerekiyor. Fakat geçen sezon takımın toplam bütçesi 55 milyon euro civarındaydı.

Takımda Futbolcu Sayısı Çok Fazla

FFP ve maaş bütçesi sorunlarının yanı sıra Fenerbahçe’deki bir diğer sorun ise takımda yer alan futbolcuların çokluğu. Bilindiği üzere sarı lacivertlilerde şu anda 37 futbolcu bulunuyor. Fenerbahçe ise bu rakamı kısa bir süre içerisinde 20’ye düşürmek istiyor çünkü en az 4 transfer daha yapılacak. Bu yüzden Fenerbahçe yönetimi, takımdan göndereceği futbolcuların menajerlerine haber vererek çalışmalarına tüm hızıyla devam ediyor.