Fenerbahçe’nin Sıkışık Fikstürü

Avrupa ile aramızdaki makasın açıldığı ve turnuvalara katılabilmek adına puanlara ihtiyaç duyduğumuz bu dönemde Beşiktaş Şampiyonlar Ligi’nde, Fenerbahçe ve Galatasaray ise Avrupa’da ülkemizi temsil edecekler.

Temsilcilerimizin Avrupa macerası ise 15 Eylül’de Beşiktaş ile başlayacak ve 16 Eylül’de Fenerbahçe ve Galatasaray ile devam edecek. Hal böyle olunca da hem ligde hem de kupada başarılı olmak isteyen ekiplerimizin fikstürleri git gide daralmış olacak.

Fenerbahçe’nin Rakipleri

Fenerbahçe değinildiği gibi 16 Eylül 2021’de yapacağı Eintracht Frankfurt maçı ile Avrupa’yı selamlayacak. Bu maçtan sonra İstanbul’a geri dönecek olan Sarı Lacivertliler, ligin puan alamayan ekiplerinden Başakşehir ile karşılaşacak.

Başakşehir karşısında verilen mücadeleden sonra İstanbul’da devam edecek olan Fenerbahçe burada ligin puan alamayan diğer takımı Giresunspor’u ağırlayacak. İstanbul’daki mücadelelerinden sonra Hatay deplasmanında galibiyet arayacak olan Fenerbahçe sonrasında yine İstanbul’a dönecek ve önce Yunanistan temsilcisi Olympiakos ile sonra da Kasımpaşa ile karşılaşarak milli araya girecek.

Fenerbahçe’nin Avantajı

Her ne kadar dar bir fikstür olsa da Fenerbahçe’nin özellikle ligde daha kolay sayılabilecek rakipleriyle karşılaşacağını söylemek mümkün. Başakşehir ve Giresunspor gibi ligde 4 maçında da mağlubiyet alan iki takımla karşılaşacak olan Sarı Lacivertliler, bu maçlarda daha az eforla galibiyete ulaşabilirler.

Bununla birlikte Vitor Pereira’nın hedefi çıkılacak tüm maçları kazanarak ligde ve grupta avantaj sağlamak. Önemli oyuncularla ve oturmuş taktiğiyle Fenerbahçe’nin bu idealini gerçekleştirememesi için de bir neden yok.

Özellikle lig maçlarında rakipleriyle arasında fark olan Fenerbahçe, rakiplerinin bu durumunu da düşünerek Avrupa maçlarına ağırlık verirse Avrupa arenasında da ülkemizi ve taraftarlarını mutlu edebilir. Pek tabii burada önemli olan kadronun sağlıklı kalmasını sağlamak ve rotasyonu doğru ayarlayarak tüm maçları kazanmak için sahaya çıkmak.

Özellikle takım uyumu ve hırs konusunun altını çizen Portekizli teknik direktörün bu isteğinin de gerçekleştiğini söylemek yanlış olmayacaktır. Bununla birlikte Vitor Pereira’nın oyunculardan iyi verimler aldığı da ortada.

Geçen sezon kadroda düşünülmeyen Marcel Tisserand ve Miha Zajc gibi oyuncuları ilk 11’e monte eden ve oyuna kazandıran teknik adamın Muhammed Gümüşkaya, Arda Güler gibi oyunculara da tecrübe kazandırması daralan fikstürde hocanın lehine olacak.