Fenerbahçe’de Vitor Pereira Ayrılığının Perde Arkası

Spor Toto Süper Lig’de Fenerbahçe’de Beşiktaş derbisinin ardından teknik direktör Vitor Pereira ile yollar ayrıldı. Bu ayrılığın ardından ise Vitor Pereira’nın takımdan gitmesinin nedenleri masaya yatırıldı. Bu bağlamda, öne çıkan ilk konu ise Portekizli teknik adamın takımdaki bazı yıldız ve önemli futbolcular ile yaşadığı sorunlar oldu. Hatırlanacağı üzere teknik direktör Vitor Pereira, Fenerbahçe’deki ilk döneminde de buna benzer sorunlar yaşamıştı.

O dönemde takımda yer alan Robin Van Persie, Nani ve Caner gibi oyuncular ile sorunlar yaşayan 53 yaşındaki teknik adam, sarı lacivertlilerdeki kinci döneminde ise Mesut Özil, İrfan Can Kahveci, Jose Sosa, Dimitris Pelkas, Filip Novak ve Nazım Sangare gibi oyuncular ile sorunlar yaşadı.

İlk olarak Mesut Özil ve İrfan Can Kahveci gibi ya erkenden kenara alan ya da ikinci yarıda oyuna alan teknik direktör Vitor Pereira, Jose Soa, Dimitris Pelkas, Filip Novak ve Nazım Sangare gibi önemli futbolcuları da adeta kulübeye hapsetti.

Vitor Pereira Yanlış Sistem Üzerinde Israrcı Oldu

Fenerbahçe’de Vitor Pereira’nın gitme nedenleri arasında olabilecek ikinci konu ise oynatıığı sistem oldu. Bilindiği üzere Portekizli teknik adam, sarı lacivertlilerde bu sezon 3’lü savunma sistemini sahaya yansıttı. Fakat bu sistemde bilindiği üzere kanat bek oyuncularının çok iyi olması gerekmektedir.

Ama ne yazık kisarı lacivertli yönetim transfer döneminde bu yönde bir ya da birkaç transfer yapmadı. Teknik direktör Vitor Pereira ise devşirme yöntemi ile mevkisi farklı olan oyuncuları farklı mevkilerde oynatma yoluna giderek bu sistemi oturtmaya çalıştı. Başlarda bu sistem işe yara bile daha sonra işlevsel olmadığı arka arkaya yaşanan puan kayıpları anlaşılmış oldu.

Birçok kesim tarafından ilk haftalardan eleştirilen bu sistem için yapılan yorumlara kulak tıkayan Portekizli teknik adam, haftalarca bu sistemde ısrar etti. Daha sonra 4’lü savunma sistemine dönmesine rağmen bu sistemde de istediği ve beklediği verimi alamadı.

Fenerbahçe’de Kadro İstikrarı Bir Türlü Sağlanamadı

Fenerbahçe’de teknik direktör Vitor Pereira’da takımdan gönderilme sebeplerinden biri de hiç şüphesiz yaratmış olduğu kadro istikrarsızlığı oldu.

Birçok kesim tarafından bireysel anlamda Süper Lig’de için oldukça iyi bir kadrosu olduğu ifade edilen Fenerbahçe’de teknik direktör Vitor Pereira, kadro istikrarı sağlayamadı. Hem Spor Toto Süper Lig’de hem de UEFA Avrupa Ligi’nde neredeyse çıktığı her maç için farklı bir 11 sahaya süren Portekizli teknik adam, görev yaptığı beş buçuk ay boyunca iki kez üst üste aynı 11 ile sahaya çıkmadı.

Bunun sebebi sakatlıklar ya da cezalar değil tamamen teknik direktör Vitor Pereira’nın zaman zaman rotasyon dediği kendi terciydiç Durum böyle olunca teknik direktör Vitor Pereira’yaolan eleştiriler de haftadan haftaya artmış oldu.