Fenerbahçe’de Sular Durulmuyor

Spor Toto Süper Lig’de son oynanan Fenerbahçe – Beşiktaş derbisinin ardından beklenen ayrılık yaşandı ve sarı lacivertlilerde teknik direktör Vitor Pereira ile yollar ayrıldı. Yeni sezona yeni transferler ve yeni teknik direktör ile başlayan Fenerbahçe’de böylece 17. Haftanın ardından ikinci Vitor Pereira dönemi sona ermiş oldu.

Son haftalarda sarı lacivertlilerde en çok eleştirilen isimlerden biri olan Portekizli teknik adam, takımdan gönderildi. Fakat özellikle sarı lacivertli taraftarların büyük bir kesimi için bu ayrılık yeterli olacak gibi gözükmüyor. Çünkü, Fenerbahçe’de en az teknik direktör Vitor Pereira kadar eleştirilen bir diğer isim ise başkan Ali Koç olmuş durumda.

Fenerbahçe’de Başkan Ali Koç’un Karnesi

Fenerbahçe’de yaşanan Vitor Pereira ayrılığının ardından sular durulmuyor. Özellikle sarı lacivertlil taraftarların yoğun ve haklı eleştirilerine maruz kalan bir diğer isim ise başkan Ali Koç olmuş durumda. Hatırlanacağı üzere Ali Koç, 2018 yılında sarı lacivertlilerde yapılan başkanlık seçiminin ardından Aziz Yıldırım’ın yerine Fenerbahçe’de başkanlık koltuğuna oturmuştu.

O tarihten bu yana tam üç buçuk yıldır görevini sürdüren başkan Ali Koç, futbol başta olmak üzere sportif anlamda adeta sınıfta kaldı. Bu üç buçuk yıllık süre içerisinde şampiyonluk yaşayamayan Fenerbahçe, sürekli başarı elde ettiği derbilerde de rakiplerine nazaran geride kaldı.

Yıllardır iç sahada Galatasaray’a, Beşiktaş’a ve Trabzonspor’a galibiyet yüzü göstermeyen Fenerbahçe, başkan Ali Koç döneminde ezeli rakiplerine iç sahada mağlubiyetler aldı. Başkan Ali Koç döneminde toplamda 14 derbi maçına çıkan sarı lacivertli takım, bu maçların sadece 2 tanesini kazanabildi.

Öte yandan 2021 – 2022 sezonunda da bilindiği üzere 17 hafta geride kaldı. Bu 17 haftada Fenerbahçe, lider Trabzonspor’un tam 14 puan gerisinde kalmış durumda.

Eleştirilerin Bir Diğer Hedefi Başkan Ali Koç

Spor Toto Süper Lig’de Fenerbahçe, 2014 yılından bu yana şampiyonluk hasreti yaşıyor. Bunun üç buçuk yılı ise başkan Ali Koç’a ait olmuş durumda. Başkanlığı döneminde son olarak teknik direktör Vitor Pereira ile yollarını ayıran sarı lacivertlilerde, takımdan ayrılan teknik direktör sayısı 4 olmuş oldu.

Yine bu üç buçuk yıl içerisinde takıma transfer edilen fakat başarı elde edilemeyen futbolcuların sayısı da bir hayli yüksek olmuş durumda. Bu sezona ümitli başlayan ama son haftaların ardından şampiyonluğu yine mucizelere bırakan Fenerbahçe’de özellikle sarı lacivertli taraftarlar adeta isyan etmeye başladı.

Hem başkanlık anlamında hem teknik direktörlük anlamında hem de futbolculuk anlamında yıllardır sorunlar yaşayan sarı lacivertlerde son oynanan Beşiktaş derbisinin ardından oklar başkan Ali Koç’a döndü. Son oynanan derbi maçından sonra tribünlerde Ali Koç istifa sesleri yükseldi.

Bu olayların üzerine her ne kadar ilk olarak teknik direktör ile yollar ayrılsa da önümüzdeki süreçte neler yaşanacağı şimdiden merak konusu oldu.