Fenerbahçe’de Jesus’a Tepki

Gelecek sezona Jorge Jesus gibi dünya standartlarında bir teknik direktörle başlayacak olan Fenerbahçe’de şu sıralar Portekizli teknik adama bir tepki söz konusu. Avrupa mücadelesinde Dinamo Kiev ile karşı karşıya gelen Sarı Lacivertli temsilcimiz iki aşamalı turun ilk müsabakasında rakibiyle golsüz berabere kaldı. Savunmada gösterdiği performansla alkışı hak eden Sarı Kanaryanın hücumdaki durumuysa hiç iyi değildi. Bu duruma rağmen maçta iyi bir performans sergilemeyen İrfan Can Kahveci’de ısrar eden Jesus’un Emre Mor’a süre vermemesi taraftarlar tarafından ciddi bir şekilde tepki gördü. 

Emre Mor Nerede

Geride kalan sezonda Süper Lig’de bir kez daha hayal kırıklığına uğrayan Fenerbahçe, gelecek sezona yönelik olarak hazırlıklarına devam ediyor. Avrupa mücadelesi nedeniyle resmi sezonu erken açmak zorunda kalan İstanbul temsilcisi, geçtiğimiz günlerde Dinamo Kiev ile karşı karşıya geldi.

Rusya ile Ukrayna arasında başlayan savaş nedeniyle uzun bir süreden bu yana resmi maç yapmayan Kiev ekibinin kapalı bir kutu olduğu biliniyordu. Bununla birlikte Jorge Jesus gibi dünya standardında bir hocayı göreve getiren Fenerbahçe’nin nasıl bir performans ortaya koyacağı asıl merak konusuydu.

Sarı Lacivertli ekip savunma ve baskı konusunda rakibine bir hayli üstünlük sağladı. Bununla birlikte geçen sezonda da yaşanan hücum sorunlarının yaz döneminde henüz aşılamadığı görüldü.

Bu noktada da rakibine göre daha iyi iş çıkartan Fenerbahçe son noktayı koymak ve kilidi açabilmek konusunda eksik kaldı. Bu durum taraftarların da tepkisini toplarken Sarı Lacivertli takıma gönül verenler bu sorunun yetenekli ayaklarla çözülebileceğini savundular.

Ancak bu yetenekli ayaklar konusunda da bir sorun söz konusu oldu. Takımın en yetenekli ancak bir o kadar da tartışmalı ismi olan İrfan Can Kahveci saha içerisinde çok etkisiz bir performans ortaya koyarken, yaz transfer döneminde kadroya katılan Emre Mor’un hiç süre alamaması Fenerbahçeli taraftarların Teknik Direktör Jorge Jesus’a tepki göstermesine neden oldu. 

Jesus’tan Açıklamalar

Öte yandan maçtan sonra açıklamalarda bulunan Jorge Jesus’un ifadelerinde takımına karşı duyduğu memnuniyet öne çıktı. Portekizli teknik adam her ne kadar zor bir süreçten geçiyor olsa da Dinamo Kiev oyuncularının Fenerbahçeli oyunculara göre Avrupa müsabakalarında çok daha tecrübeli olduklarını ve birçoğunun da Ukrayna Milli Takımı’nın formasını giydiklerini hatırlattı.

Bununla birlikte hücumdaki ve savunmadaki durumları da değerlendirmeye alan Jesus, savunma performansından bir hayli memnun olduğunu hücumdaysa geliştirmeleri gereken yönler olduğunu belirtti.

Transfer konusuyla alakalı olarak bir değerlendirme yapmanın manasız olduğunu ifade eden Jesus elindeki oyuncu kadrosunun ikinci maçta fark yaratabilecek kapasitede olduğunu belirtti. 

Bununla birlikte Portekizli teknik adamın ifadelerinde yer alan taraftar vurgusu da önemliydi. Jesus bir sonraki maçta taraftarın kendilerini desteklemesini ve rakibe karşı psikolojik bir baskı kurmalarını talep etti.