Fenerbahçe’de 2. Vitor Pereira Dönemi Resmen Sona Erdi

20 Aralık Pazartesi günü saat 21:06 saatinde kulübün resmi internet sitesinde ve medya kaynaklarında A takım teknik direktörü VitorPereira’nın görevinin sonlandırılması adına anlaşma sağlandığı ve yolların ayrıldığına değinilen açıklamada Portekizli teknik direktöre gelecek kariyerine de başarı dileklerini yayınlamıştı.

Sezon başında Başkan Ali Koç uzunca bir süre teknik direktör arayışında bulunmuş ve birçok önemli teknik adamdan ret yanıtı almıştı. Bu olumsuz cevapların ardından listenin ilerleyen sıralarında yer alan Portekizli teknik direktör Vitor Pereira’nın kapısı çalınmış ve daha önce 2015 – 2016 sezonunda Fenerbahçe’de görev almış olan teknik direktör ile yapılan görmeden olumlu yanıt alınmıştı.

Fenerbahçe’de Adım Adım Ayrılık

Tekrar masaya oturmak ve anlaşma sağlamak için Türkiye’ye davet edilen Portekizli teknik direktör ile yapılan toplantıda takımda gördüğü eksikleri ve oynatmak istediği futbol felsefesini anlatmış ve taraflar buna göre anlaşma sağlamıştı. Daha sonraVitorPereira’nın takımda gördüğü eksiklere yönelik listesini hazırlayıp ihtiyaç olan bölgelere transfer yapılması için çalışmalar başlatılmıştı.

Transferini bizzat istediği oyunculardan Kim MinJae ve 2. Tercih olarak istediği Miguel Crespo’nun yanı sıra kanat bek ve Forvet bölgesi içinde transferler istemiş fakat Portekizli teknik adamın listesindeki oyuncular alınmamıştı. Bunun yerine menejer ya da menajerlik şirketlerinin listelerinde ve önerilerindeki isimler transfer edilip yönetim ile teknik direktör arasındaki ilk ters düşme yaşanmış oldu.

Teknik direktörün istemiş olduğu bazı transferlerin yapılmaması ve eksiklerin giderilmemesi bazı maçlarda istenen performansın çok gerisinde kalınmış ve UEFA Avrupa Liginde Olympiacos maçı ile takımın defoları net bir şekilde görülmüştü. Bu maç sonrasında peş peşe olumsuz sonuçlar alan Fenerbahçe’de elindeki kadro ile en iyisini yapmaya çabalayan Vitor Pereira skor yorumculuğuna dayalı olarak hemen eleştirilmeye başlanmış ve yetersiz olan kadro kalitesi Teknik direktöre fatura edilmişti.

Daha sonra Portekizli teknik direktör ile bazı oyuncular arasında sorun yaşandı bu sorun ise Vitor Pereira’nın prensiplerinden ve oyuncuların tutumundan dolayı meydana geldi. Portekizli teknik adam prensip olarak her oyuncuya aynı mesafede yaklaşıyor alt yapıdan çıkmış kariyerinin daha başındaki futbolcuya da yıldız oyuncu statüsündeki bir isme de aynı mesafede durup herkesten aynı çalışkanlığı aynı çabayı görmek istiyor.

Çok çalışan oyuncuyu ödüllendirirken çalışmayan ya da yeterince çalışmayan isimlere ise kadroda daha az şans veriyor. Bu noktada ilk sorun Vitor Pereira ile Mesut Özil arasında yaşandı daha sonra bu kervana Mert Hakan Yandaş ve İrfan Can Kahveci’de katıldı. Bu oyuncu grubu sahada daha az koşmaları gerektiğini çok koştuklarında 3. Bölgede yeterince efor sarf edemedikleri normalde gösterebilecekleri performansı da gösteremediklerini ifade ederken Vitor Pereira ise oyuncuların bu yönünü anladığını fakat daha sıkı çalışarak bu fizik kondisyon eksiklerinin kapatılmasını istiyordu.

Bir başka olay ise spor medyası ve sosyal medya baskısı ile Portekizli teknik adamın göreve gelmeden önce yönetime sunmuş olduğu oyun planını belirtmişti. VitorPereira 3’lü sistemi kullanacağını ve buna yönelikte transfer önceliklerini belirlemişti.

Camianın önde gelenleri ve Fenerbahçe yönetiminin teknik adama yaptığı baskılar sonucunda 3’lü düzenden 4’lüye geçilmişti. Bu da teknik adamı zorla bir işe sokmak hatta onu devreden çıkarmak onun oyun görüşünü hiçe saymak olduğu için ipler iyice kopma noktasına gelmişti.

Vitor Pereira’nın Fenerbahçe Dönemi

Portekizli teknik direktör Fenerbahçe ile 2. Döneminde 25 maça çıkmıştı. Bu maçlar sonucunda UEFA Konferans liginde playoff turunda yoluna devam etme şansı elde etmişti. Süper Ligde ise 1 maç eksiğine rağmen 5. Sırada yer alıyor.

25 maçlık VitorPereira yönetiminde Fenerbahçe 11 galibiyet elde ederken 7 maçtan da beraberlik ile ayrılmış ve 7 kez sahadan mağlup ayrılmıştı.