Fenerbahçe ve Max Kruse Olayı

2019 – 2020 sezonunda Fenerbahçe forması giyen ve sarı lacivertli forma ile 23 maça çıkıp 7 gol ve 7 asistlik bir performans ortaya koyan Max Kruse, koronavirüs salgını nedeni ile Süper Lig’e verilen arada sözleşmesini tek taraflı olarak fesih etti ve sezon sonunda Fenerbahçe’de ayrıldı. Bu dakikadan sonra taraflar uzun bir dava sürecine ev sahipliği yaptı.

Fenerbahçe’den ayrıldıktan sonra ülkesi Almanya’ya dönen ve Bundes Liga ekiplerinden Union Berlin ile anlaşan Max Kruse, önce sarı lacivertli kulübe ihtarname çekti daha sonra da alacaklarının olduğunu belirterek eski takımı Fenerbahçe’ye FIFA dava açtı.

7.5 ve 18 Milyon Euro’luk Davalar

Geçtiğimiz sezon Süper Lig’de Fenerbahçe forması giyen Max Kruse, sezon bitmeden sözleşmesini tek taraflı olarak fesih etti ve Union Berlin’e transfer oldu. Daha sonra alacakları için FIFA’ya başvuran Alman futbolcu, eski takımı Fenerbahçe’ye 7.5 milyon euro yani 71 milyon TL’lik dava açtı.

Alman futbolcu Max Kruse’nin açtığı bu davaya karşılık Fenerbahçe yönetimi ise yaşanan bu süreçte kulüp zararlarının giderilmesi için Max Kruse’ye 18 milyon euro’luk karşı bir dava açtı.

Geçtiğimiz günlerde ise iki taraf arasındaki bu davanın görülmesi aşamasında Almaya’nın önemli haber organlarından biri olan Kicker, Max Kruse’nin Fenerbahçe’ye karşı açtığı davayı kazanmak üzere olduğunu belirtmişti. Dava ile ilgili kesin karar büyük merak konusu olmuşken, Fenerbahçe’den bu konu ile alakalı resmi bir açıklama geldi.

Anlaşmaya Varıldı

Sarı lacivertli kulüp ve Alman futbolcu Max Kruse arasındaki davanın sonucu büyük merak konusu olmuşken, daav ile alakalı Fenerbahçe cephesinden resmi bir açıklama geldi. Kulüpten yapılan açıklamaya göre Fenerbahçe, eski futbolcusu ile tazminat konusunda anlaşmaya vardıklarını açıkladı.

Açıklamanın tam metni ise şöyle: “Kulübümüzle eski oyuncumuz Max Kruse arasında bir süredir gündemde olan ve üzerine gerçek dışı çeşitli spekülasyonlar üretilen hukuki süreç, yapılan görüşmeler sonucunda bugün itibariyle sulhen sonuçlandırılmıştır.

Max Kruse’ye bundan sonraki kariyerinde başarılar diler, anlaşmanın her iki taraf için de hayırlı olmasını dileriz. Camiamız ve kamuoyundan pek çok konuda yaratılan muhtelif spekülatif gündemlere itibar etmemelerini, Kulübümüzün resmi açıklamalarını beklemelerini bir kez daha rica ederiz.”

Bu tarz durumlarda FİFA ve UEFA her zaman futbolcuların yanında oluyor. Bana göre bu konuda bir denge kurmaları gerekmekte. Bu şekilde kulüpler kendilerini güvende hissedecektir. Son bir anons yapmak istiyorum bir çok kişi güvenilir canlı bahis siteleri aramakta. İlerleyen günlerde bu konuya da değineceğim.