Fenerbahçe İstatistiksel Olarak Vedat Muriqi’in Yerini Dolduramadı

Süper Lig’de geçtiğimiz transfer döneminin en dikkat çeken takımı olan Fenerbahçe, kadrosunu adeta baştan aşağıya yeniledi. Neredeyse her mevkisini güçlendiren Fenerbahçe, tartışmasız bir şekilde ligin en fazla kadro derinliğine sahip takımı oldu.

Uzun zamandır Süper Lig’de şampiyon olamayan ve bu sezon şampiyonluk hasretine bir son vermek isteyen Fenerbahçe’de, sezon başında yapılan transferler ile birlikte sarı lacivertli renklere gönül veren taraftarlarında beklentisi oldukça arttı.

Süper Lig’de 10 hafta geride kalırken, yapılan transferlerin hangilerinin iyi hangilerinin kötü ya da kimin nasıl ve ne kadar takıma katkı sağladığı tartışılmaya başlandı.

Açık konuşmak gerekirse, bazı futbolcuların ilk 10 haftadaki ortaya koydukları istatistikler beklentilerin biraz altında kaldı. Her ne kadat daha ligin başında olsak bile, bu futbolcuların önümüzdeki maçlarda performaslarını arttırıp arttıramayacağı şimdiden merak konusu oldu bile.

Fenerbahçe’nin yıllardır özlemini çektiği bir diğer konu ise golcü bir forvet. Geçen sezon Vedat Muriqi ile bu sorununu çözmüş olan Fenerbahçe, Vedat’ın sezon başında İtalya ekiplerinden Lazio’ya transfer olması bazı dengeleri değiştirmişti.

Fakat Fenerbahçe, özellikle Vedat Muriqi’nin transferinden elde ettiği kar ile, hücum hattını baştan aşağı yeniledi. Transfer döneminde Fenerbahçe, Mbwana Samatta, Papiss Cisse, Kemal Ademi, Enner Valencia, Mame Thiam ve Sinan Gümüş gibi 6 hücum oyuncusu alarak gol yollarında oldukça etkili olma planları yapmıştı.

Peki bu 6 ismin istatistikleri ile geçen sezon Fenerbahçe’de top koşturan Vedat Muriqi’in istatistikeleri arasında bir fark var mı diye sorulacak olursa, ne yazık ki var.

İlk 10 Haftanın İstatistiği

Geçtiğimiz transfer sezonunda Fenerbahçe, 20’den fazla transfer yaparak bu anlamda büyük bir ses getirmişti. Bunlardan 6 tanesi ise direkt hücuma katkı yapması beklenen isimlerdi.

Mbwana Samatta, Papiss Cisse, Kemal Ademi, Enner Valencia, Mame Thiam ve Sinan Gümüş gibi isimlerle Fenerbahçe, bu sezon gol yollarında etkili olma planları yapmıştı. Fakat ilk 10 hafta sonunda, Fenerbahçe bu isimlerden henüz beklediğini alabilmiş değil.

Çünkü geçen sene Fenerbahçe’nin gol yükünü çeken ve sezon başında İtalya Seria A ekiplerinden Lazio’ya yüksek bir bonservis bedeliyle transfer olan Vedat Muriqi ile bu seon transfer edilen 6 ismin istatiskleri aynı.

Başka bir deyişle, Mbwana Samatta, Papiss Cisse, Kemal Ademi, Enner Valencia, Mame Thiam ve Sinan Gümüş’ün ilk 10 haftada attıkları gol sayısı ile geçen sene Fenerbahçe formasıyla Vedat Muriqi’in ilk 10 haftada attığı gol sayısı aynı.  

5’er Gol Attılar

Fenerbahçe’de Mbwana Samatta, Papiss Cisse, Kemal Ademi, Enner Valencia, Mame Thiam ve Sinan Gümüş bu sezon Süper Lig’in ilk 10 haftasında toplam 5 gol atıtlar. Öte yandan Vedat Muriqi, geçen sezon ilk 10 haftada tek başına 5 gol atmıştı.

Bu isimlerden Samatta 2 gol, Cisse 2 gol ve Valencia 1 gol atarken, Mame Thiam, Sinan Gümüş ve Kemal Ademi henüz gol bulamadılar. Bu yüzden ilerleyen haftalarda bu isimlerin gösterecekleri perfosmanlar şimdiden büyük bir merak konusu oldu.