Fenerbahçe İsmail Kartal’ı Arıyor

Fenerbahçe 2022 – 2023 sezonuna dünyaca ünlü teknik adam Jorge Jesus ile başlamayı tercih etti. Geçmiş yıllarda Benfica, Sporting Lizbon ve Flamengo gibi dev kulüpleri çalıştıran Jorge Jesus’un Fenerbahçe’yi şampiyon yapacağı düşünülüyordu. Sarı lacivertli takım sezona iyi başladı. Üst üste farklı galibiyetler alarak taraftarlarını da havaya soktu.

Ancak, Kasım ayına kadar iyi giden takım Dünya Kupası arasının ardından sendelemeye başladı. Galatasaray ve Trabzonspor maçlarının kaybedilmesi camiayı yaraladı. Güncel tarih itibariyle, lider Galatasaray’ın dokuz puan gerisinde kalan Fenerbahçe’de eleştirilen ilk isim tahmin edebileceğiniz üzere Jorge Jesus!

İsmail Kartal ile Devam Edilmemesi Yanlış Bir Karardı

Fenerbahçe 2021 – 2022 sezonuna Portekizli teknik adam Vitor Pereira ile başlamıştı. Fakat, deneyimli teknik adam ile yollar ilk devrenin sonlarına doğru ayrıldı. Vitor Pereira’nın yerine İsmail Kartal ile anlaşıldı. 2014 – 2015 sezonunda da Fenerbahçe’yi çalıştıran İsmail Kartal takımın çıkışa geçmesini sağladı. Sonuç olarak, Fenerbahçe; 2021 – 2022 sezonunu şampiyon Trabzonspor’un ardından ikinci sırada tamamladı. İkincilik; Ali Koç döneminin en iyi derecesiydi.

İsmail Kartal 2022 – 2023 sezonunda da takımı çalıştırmak istiyordu. Sadece birkaç transfer ile takımı zirveye oynatacağının garantisini veriyordu. İsmail Kartal geçtiğimiz sezon birçok oyuncudan tam anlamıyla verim almıştı. Bilhassa merkez orta sahada Crespo – Zajc ikilisinin uyumu dikkat çekiyordu. Jorge Jesus sezon boyunca bu ikiliden yeterince yararlanmadı. Buna ek olarak, İsmail Kartal döneminde gol krallığı yarışında iddialı hale gelen Serdar Dursun Jesus ile beraber takımın dördüncü forveti haline geldi. Birçok maçta kadroya dahi giremedi.

Ali Koç 2022 – 2023 sezonuna Jorge Jesus gibi bir tecrübe ile başlayarak şampiyonluğu garantilemek istiyordu. Fakat, Nisan ayında olduğumuz şu günlerde başkanın vermiş olduğu bu kararın pek doğru olmadığını söyleyebiliriz.

Jorge Jesus’un Transfer Ettirdiği Oyunculardan Verim Alınamadı

Fenerbahçe bu sezona çok sayıda transfer yaparak başladı. Ali Koç bilhassa Jorge Jesus’un istediği isimleri kadroya katmak adına çabaladı. Brezilyalı stoperler Luan Peres ve Gustavo Henrique için ciddi paralar ödendi. Ancak, Luan Peres çok uzun süreden bu yana sakat! Gustavo Henrique ise performansıyla Fenerbahçe seviyesinde olmadığını gösterdi. Verim alınamayan isimlerden birisi de Joao Pedro oldu. 1992 doğumlu oyuncu sezon başında 4 milyon 680 bin Euro karşılığında transfer edilmişti. Brezilyalı oyuncu uzun süren sakatlığının ardından şans bulduğu maçlarda da verimsizdi. Son olarak, Beşiktaş derbisine ilk 11’de başladı. Ancak, derbide de hayal kırıklığı yarattı.

Jorge Jesus’un kadroda görmek istediği Bruma Fenerbahçe formasını neredeyse hiç giyemedi. Joshua King’in performansı istikrarsızdı. 3 milyon Euro karşılığında transfer edilen Willian Arao da idare eder bir performans ortaya koydu. Emre Mor zaman zaman iyi oynasa da Jorge Jesus tarafından çok fazla tercih edilmedi.