Fenerbahçe Beko Şampiyonluğunu İlan Etti

THY Euroleague’de yaşanan sıkıntılar, sezon boyunca oluşan uyuşmazlıklar, eleştiriler ve daha fazlası… Bu taraf tam anlamıyla Fenerbahçe Beko tarafını tanımlarken, olabilecek tüm olumlu kelimeler de Anadolu Efes için kullanılıyordu. Avrupa’da bir kez daha gelen şampiyonluk, iddialı kadro, Cumhurbaşkanlığı ve Erkekler Türkiye Kupası’nda yine bu eşleşmeden alınan zaferler Lacivert Beyazlı ekibe güven veriyordu. Abcak ING Türkiye Basketbol Süper Ligi’nde Anadolu Efes ile eşleşen Sarı Lacivertli ekip Final serisinde rakibine büyük bir üstünlük kurdu ve 13 Haziran tarihinde oynanan müsabakadan aldığı galibiyetle birlikte bu sezon şampiyonun kendisi olduğunu ilan etti.

Beklenen Sonunda Geldi

Bu sezon son dönemlerin en sıkıntılı aylarını geçiren Fenerbahçe Beko adına bu kadar iyi tamamlanacak dense herhalde Sarı Lacivertli kulübün kendi taraftarları da dahil kimse kolay kolay inanmazdı.

Sarı Lacivertli ekibin sezon boyunca bitmeyen sıkıntıları bilhassa THY Euroleague’de iyiden iyiye ayyuka çıkmış ve bu durum koç Aleksandar Djorjdevic’in de koltuğunu bir hayli sallandırmıştı. Bununla birlikte Fenerbahçe Beko’nun ING Türkiye Basketbol Süper Ligi’nde herhangi bir problem yaşamamış olması da oldukça dikkat çekiciydi.

Sarı Lacivertli ekip normal sezonu lider olarak tamamladığı ligde Final serisine kadar da başarıyla gelmiş ve bu aşamada da artık her alanda rakibi haline gelen Anadolu Efes ile eşleşmişti. Avrupa’nın bir kez daha en büyüğü olduğunu ilan eden Anadolu Efes’in bu eşleşmede favori olduğuna dair pek de bir kuşku yoktu.

Ancak Fenerbahçe Beko deyim yerindeyse oyunu bozdu ve serinin ilk 2 maçında saha avantajını kullanarak seriyi 2-0’a getirdi. Bu durum Anadolu Efes’in ayarlarını ciddi bir şekilde bozdu. 3’üncü maç Lacivert Beyazlı ekibe gitti ancak 13 Haziran tarihinde oynanan 4’üncü müsabakada Fenerbahçe Beko yine farkını ortaya koydu

Maç boyunca birçok farklı oyuncusundan üçlük katkısı alan Fenerbahçe Beko, sahadan 80-92 galip ayrıldı ve şampiyon oldu. Bu sonuçla seride durumu 3-1’e getiren Fenerbahçe Beko, Basketbol Süper Ligi tarihindeki 10. şampiyonluğunu elde etti.

Anadolu Efes‘te Chris Singleton 17 sayı, 4 asist; Shane Larkin 10 sayı, 1 ribaund, 6 asist; Vasilije Micic 10 sayı, 4 ribaund, 7 asist; Tibor Pleiss 15 sayı, 2 ribaundla oynadı.

Fenerbahçe Beko’da Marko Guduric 16 sayı, 5 ribaund, 5 asist; Nando De Colo 17 sayı, 2 ribaund, 4 asist; Jan Vesely 18 sayı, 7 ribaund, 3 asist; Melih Mahmutoğlu 13 sayı, 2 ribaundla mücadele etti.

MVP Vesely

Fenerbahçe Beko, Anadolu Efes‘i 3-1 ile geçip şampiyon olurken Jan Vesely final serisinin en değerli oyuncusu ödülünü kazandı.

Fenerbahçe‘nin Çek yıldızı ilk maçta 17 sayı 7 ribaund, ikinci maçta 18 sayı 8 ribaund, üçüncü maçta 12 sayı 4 ribaund, serinin son maçında ise 18 sayı 7 ribaund 3 asist ile oynadı.