Fenerbahçe Beko Avrupa’da Galip

Bu sezona oldukça kötü bir giriş yapan ve ING Türkiye Basketbol Süper Ligi’nde liderlik koltuğunda oturmasına rağmen THY Avrupa Ligi’nde üst üste kötü sonuçlar alan Fenerbahçe Beko, AS Monaco’yu konuk ettiği maçtan 96-86’lik skorla ayrıldı ve 4 maç sonra galip gelmeyi başardı.

Bu skorla birlikte THY Avrupa Ligi’nde oynadığı 13’üncü maçta 4’üncü galibiyetini alan Fenerbahçe Beko için Avrupa hedefleri adına yaşanan tehlike henüz atlatılabilmiş değil. Monaco ise Fenerbahçe Beko karşısında aldığı mağlubiyetle birlikte bu sezonki 8’inci mağlubiyetini yaşamış oldu.

Fenerbahçe Beko Moral Buldu

THY Avrupa Ligi’nin geçtiğimiz sezonlarında Avrupa’nın dev ekiplerini dize getiren ve üst üste oynadığı Final Four aşamasıyla birlikte basketbol adına büyük bir ekol olduğunu kanıtlayan Fenerbahçe Beko, 2021/2022 sezonunda istediği sonuçları almakta oldukça zorlanıyor.

Bu sezon THY Avrupa Ligi’nde 2 Aralık tarihinde oynanan Monaco maçında aldığı galibiyetle birlikte toplam 4 galibiyet alabilen Sarı Lacivertlilerde özellikle takımın başına bu sezon getirilen koç Sasha Djordjevic’in tercihleri sorgulanıyor.

Var olan kadroya uygun olup olmadığı sorgulanan basketbol anlayışıyla tartışılan Djordjevic, bu durumla birlikte modern basketbolun gerekliliklerini yerine getirmemekle ve kendi tercihlerine aşırı bağlılıkla eleştiriliyor. Sezon başından bu yana çeşitli maçlarda iyi performans göstermesine rağmen bir türlü galip gelmeyi başaramayan Fenerbahçe Beko’nun koçu, maç içerisinde yaptığı tercihler, tercih ettiği oyun setleri gibi konularda da eksik görülüyor.

Futbol takımının gidişatının da iyi olmaması nedeniyle daha fazla göze çarpan Djordjevic ve öğrencileri, böylesi bir ortamda Monaco karşısında aldıkları galibiyetle birlikte bir nefes aldı ancak yine de tablo tozpembeye dönmüş değil.

2 Aralık günü oynanan maçta bu sezonun başından bu yana yaşadıkları üst akıl sorununu tekrar yaşayan ve bireysel anlamda çok iyi performanslar sergilemelerine rağmen takım halinde hareket konusunda problemler yaşayan Fenerbahçe Beko oyuncuları, vasat bir başlangıç yaptıkları maçta taraftarlarını korkuttu ancak galip gelmeyi başardı.

Monaco maçından önce oynanan birçok maçta iyi bir başlangıç yapan ancak sonunu getiremeyen veya kötü bir başlangıç yaptıktan sonra farklı yenilerek çok kötü bir final yaşayan Fenerbahçe Beko için bu galibiyet kuşkusuz moral olacaktır.

Bununla birlikte bu sezon büyük ekipler karşısında yaşanan sonu getirememe sorunun yanı sıra daha düşük seviyedeki takımlar karşısında alınan mağlubiyetler ve parkede oynanan oyun Fenerbahçe Beko’nun Avrupa hedefleri için çok daha fazlasını yerine getirmesi gerektiğini Sarı Lacivertlilere söylüyor.

Fenerbahçe Beko’nun Takvimi

Monaco karşısında aldığı galibiyetle birlikte kötü gidişata şimdilik dur demeyi başaran Fenerbahçe Beko, daha da rahatlamak istiyorsa Aralık ayını iyi geçirmeyi başarmalı. 5 Aralık günü ING Türkiye Basketbol Süper Ligi’nde Afyon Belediyespor’u ağırlayacak olan Sarı Lacivertliler, 9 Aralık günü oynanacak maçta bu sezon THY Avrupa Ligi’nde gösterdiği performansla birlikte üst sıralara kadar tırmanmayı başaran Zenit’e konuk olacak.

11 Aralık günü ezeli rakibi Galatasaray’ın parkesinde maça çıkacak olan Djordjevic’in öğrencileri, 14 Aralık’ta Maccabi Tel Aviv ve 16 Aralık’ta Baskonya’yı kendi sahasında konuk ederek galibiyet ve moral arayacak.