Feghouli’ye Falcao Formülü

Galatasaray’ın 2017/2018 sezonunda kadrosuna kattığı ve özellikle 2018/2019 sezonunda kazanılan şampiyonluğa yaptığı katkıyla öne çıkan Sofiane Feghouli, ilerleyen yaşı, yüksek maaşı ve son iki sezondur gösterdiği performans nedeniyle takımda istenmeyen adam durumuna geldi.

Primlerle birlikte 4 milyon Euro’yu aşan maaşı ile takımın açık ara en çok kazanan oyuncusu olan Feghouli bu sezon da şans bulduğu maçlarda iyi bir performans gösteremedi.

Sezon sonu sözleşmesi bitecek olan oyuncunun maaş yükünden kurtulmak isteyen Galatasaray yönetimi, devre arasında oyuncuyla masaya oturacak ve alacaklarının bir kısmına karşılık sözleşmesini feshetmeyi teklif edecek.

Falcao Benzer Yolla Gönderilmişti

Galatasaray’a büyük ümitlerle transfer edilen ancak sık sık sakatlanması nedeniyle istenilen performansı sergileyemeyen Radamel Falcao ile sezon başlamadan masaya oturulmuş ve oyuncuyla karşılıklı anlaşılarak yollar ayrılmıştı.

Tıpkı Sofiane Feghouli’ye yapılacak teklif gibi bir teklifle Kolombiyalı oyuncuyu ikna eden Galatasaray yönetimi, oyuncuya alacaklarının bir kısmının ödenmesini ve sözleşmesinin feshedilmesini teklif etmiş ve yollar bu yöntemle ayrılmıştı.

Galatasaray’a bu sezonki maaş ve primleriyle 4 milyon Euro gibi bir maaş yükü bindirecek olan Sofiane Feghouli’ye de 2 milyon Euro gibi bir teklifle gidilerek oyuncunun ikna edilmesi ve devre arasından takımdan gönderilmesi hedefleniyor.

Yeni bir yapılanmaya giren ve bonservis ödese de maaşlar konusunda tutumlu davranan Galatasaray, rotasını potansiyel vaat eden genç oyunculara çevirmişti. Sezon sonunda maaş yükü fazla olan yaşlı oyuncuyla yollarını ayırmayı planlayan Galatasaray’da Ryan Babel’in de sezonun bitmesiyle takımdan ayrılmasına kesin gözüyle bakılıyor.

Feghouli’nin Tavrı Belirsiz

Her ne kadar Radamel Falcao Galatasaray yönetiminin teklifini kabul edip takımdan ayrılsa da Sofiane Feghouli’nin bu teklifi kabul edip etmeyeceği belirsiz olarak görülüyor. Zira oyuncuyla alakalı olarak sezon başında başkan Burak Elmas çeşitli açıklamalar yapmış, ismi geçen her iki oyuncuyla da görüşülerek takımda düşünülmediklerini aktardığını belirtmişti.

Takımdan ayrılması ve kendisine yeni bir kulüp bulması istenmesine rağmen bu çağrıya pek kulak asmayan Sofiane Feghouli, herhangi bir kulüple görüşme dahi yapmamıştı. İlerleyen yaşıyla birlikte Galatasaray’dan kazandığı bedeli başka bir takımdan alması mümkün gözükmeyen Sofiane Feghouli’nin bu durumu da gözeterek ayrılmaya yanaşmadığı basında yazılan haberler arasında.

Bu sezon tüm kulvarlarda çıktığı 12 maçta 2 gol atan Feghouli’ye oyunun temposunu düşürdüğü ve sorumluluk almadığı yönünde sert eleştirilerde bulunulmuş ve bazı maçlarda oyuncu ıslıklanmıştı.

Bu sezon ortalama 50 dakika forma giyen Sofiane Feghouli, devre arasında Galatasaray yönetiminin teklifini kabul etmezse sezonu Galatasaray’da tamamlayacak.

Cezayirli oyuncu, 2017/2018 sezonundan bu yana Galatasaray formasıyla 144 maça çıkarken bu maçlarda 31 gol ve 27 asistlik skor katkısı yaptı.

Galatasaray ile 2 Süper Lig, 1 Türkiye Kupası ve 1 Süper Kupa olmak üzere toplam 4 kere şampiyonluk sevinci yaşayan Sofiane Feghouli özellikle kazanılan son şampiyonlukta yaptığı katkıyla öne çıkmış ve taraftarların sevgisini kazanmıştı.