FATİH TERİM’İN AYNILIĞI

2017/2018 ve 2018/2019 sezonunda ligde zafere ulaşan ve 2020/2021 sezonunu da tek golle kaçıran Galatasaray’da gerçekten sahada demode bir oyun oynuyor. Çok uzun bir zamandan bu yana 4-2-3-1 veya 4-1-4-1 varyasyonlarıyla sahada çıkan Sarı-Kırmızılılar şampiyonluğa ulaşsalar bile aslında bu durum onların çok iyi olmasından ziyade ligin kalitesinin düşüyor olmasından geliyor.

Galatasaray’da Neler Değişmeli?

Fatih Terim, futbol anlamındaki zihinsel değişikliğinin bir sinyalini Galatasaray taraftarından istediği 3 yıllık sabırda belirtmiş oldu bir noktada. Yeni bir yapılanmaya geçeceklerini ifade eden tecrübeli teknik adam, 2021/2022 sezonunda kurulan kadroyla da bu yapılanmanın ilk adımını atmış oldu. Veteran oyuncu kullanımını hem seven hem de bunu Türkiye’de en iyi yapan hoca olan Fatih Terim’in böyle bir yapılanmaya gitmesi taraftarlar ve futbol camiası adına ümit verici.

Bu noktada belki de değiştirmesi gereken şeylerden birisi de takım dağılımı. 2021/2022 sezonunda bu durumun sıkıntılarını yaşayan Galatasaray, 6-8 numara oyuncuların eksikliğinin de sıkıntısını yaşıyor.

Yabancı Forvetler

Süper Lig her ne kadar çok önemli forvetleri görmüş olsa da çok uzun bir süre yerli forvetlerin tahakkümünün olduğu bir lig olarak karşımıza çıkıyor.

Anadolu Kulüpleri

Anadolu takımlarının da çok önemli golcü transferleri oldu elbette. Bunlara verilebilecek ilk örneklerden bir tanesi önce Antalyaspor sonra da Konyaspor’da gollerini sıralayan Samuel Eto’o olarak söylenebilir. Bunun dışında Samsunspor, Akhisarspor gibi takımların formasını giyen Theofanis Gekas’ın lige yaptığı etkiyi ve katkıyı kim yadsıyabilir?

Ersun Yanal’ın Dosyası Kabarık

Ersun Yanal, bir acil durum çağrısıyla Antalyaspor’un başına geçtiğinden bu yana zaten kendisini kanıtladığı futbol anlayışından vazgeçtiği için eleştirilirken bu futbolda ısrarcı olarak da anti-patiyi üstünde topluyor.

Fenerbahçe, Galatasaray, Beşiktaş ve Trabzonspor’u yöneten bir teknik adamdan beklenti takımın şampiyon olmasıdır. Tek bir takım şampiyon olur ve eğer o takım sizin takımınız değilse başarısız olduğunuz için gönderilirsiniz veya bir sezon daha size “sabredilir”.

Ancak eğer Anadolu kulübü yönetiyorsanız beklentiler daha karmaşık, daha kişiseldir. Ve eğer bu istekleri yerine getiremiyorsanız size sabredilmez. Ersun Yanal bunca yıllık tecrübesiyle bunun pek tabii farkındadır ama aynı şehrin takımı olan Alanyaspor takımının harika bir futbol oynatan ve başarılı olduğu net olan Çağdaş Atan’ı, takımın tamamen dağıtılmış ve yenisinin kurulmuş olmasına rağmen, 3. Haftada göndermiş olmasından da kendisine pay çıkarmalı.