Fatih Terim’in 13 Haftalık Özeti

Galatasaray’daki geleceği sezon başında çok tartışılan Fatih Terim genç bir kadro kurmayı hedefliyor. Özellikle Kerem Aktürkoğlu ve Halil Dervişoğlu gibi genç Türk yıldızlarla çalışan Fatih Terim Galatasaray başında en az her bir oyunca kadar ter döküyor.

Burak Elmas’ın Galatasaray kulüp başkanı seçilmesinden sonra yeri sağlamlaşan Fatih Terim henüz bu sezon Galatasaray’da istediklerini tam olarak başarabilmiş değil. 13. hafta sonunda istatistiki olarak çok fazla puan kaybeden Galatasaray’da Fatih Terim’in geleceğe yatırım yaptığı biliniyor. Genç oyuncularla yeni bir kadro oluşturmanın zor olduğu biliniyorken bu değişikliğin Galatasaray geleceği için önemli olduğu konuşuluyor.

Fatih Terim ile Galatasaray bu sezon 13. hafta karşılaşmalarını da tamamladı. Geçen Pazar günü Ali Sami Yen Spor Kompleksi NEF Stadyumunda oynanan Galatasaray Fenerbahçe derbisinde galip olan taraf Vitor Pereira yönetimindeki Fenerbahçe oldu.

Fatih Terim Galatasaray’la Birlikte Fenerbahçe Karşı

Galatasaray Fenerbahçe derbisi Türk futbolunun oldum olası en önemli karşılaşması olmuştur. Sadece Türkiye’de değil dünyanın her bir yanında izlenen Galatasaray Fenerbahçe derbilerine Fatih Terim de bir Galatasaraylı olarak darbe vurmuş bulunmaktadır.

Galatasaray başında bu sezonki karşılaşmalar da dahil Fatih Terim Fenerbahçe’ye karşı toplam 30 kez oynadı. 30 kez sarı kırmızı ekip Galatasaray’ı Fenerbahçe’ye karşı yöneten Fatih Terim bu heyecanı takımının başında sahada yaşadı.

Bu 30 karşılaşmanın 7 tanesinde Galatasaray, Fenerbahçe’ye karşı galibiyet kazandı. Bu galibiyetlerin en önemlisi ise uzun bir süre Kadıköy’de maç kazanamayan Galatasaray’ın geçen sezon Kadıköy’deki Fenerbahçe karşılaşmasını kazanmasıydı.

Geri kalan maçların 10 tanesinde sahadan mağlubiyetle ayrılan Fatih Terim 13 kere de Galatasaray teknik direktörü olarak Fenerbahçe’ye karşı beraberlik gördü. 30 karşılaşmada Fatih Terim’le birlikte Galatasaray Fenerbahçe’ye karşı toplam 35 gol attı. Fenerbahçe’den ise Fatih Terimli Galatasaray toplam 46 gol yedi.

Fatih Terim Yönetimindeki Galatasaray’ın Bu Sezonki Performansı

Genç ekip tercihleri ile ara sıra eleştirilen ve sahaya henüz istenilen performansı yansıtamayan Fatih Terim bu sezon Süper Toto Süper Lig’de Galatasaray’ın başında bu hafta itibari ile 13 karşılaşmaya çıktı. Bu 13 karşılaşmanın 6 tanesinden takımına galibiyet kazandıran Fatih Terim 4 kere de mağlubiyet yaşadı. Yaşanan bu mağlubiyetlerin en önemlisi kuşkusuz Ali Sami Yen Spor Kompleksi NEF Stadyumunda oynanan Fenerbahçe 13. hafta derbisiydi.

Geri kalan üç karşılaşmada ise Fatih Terimli Galatasaray sahadan beraberlikle ayrıldı. Bu sonuçlarla birlikte 13 haftanın sonunda Fatih Terimli Galatasaray 21 puan toplayabildi. Şampiyonluk yolunda rakiplerinin bir hayli gerisinde kalan Galatasaray’da Fatih Terim’in gelecek planları merakla bekleniyor.

Öte yandan her ne kadar Süper Toto Süper Lig’de beklenilen performansı bir türlü sahaya yansıtamasa da Fatih Terim ile Galatasaray UEFA Avrupa Liginde yenilgisiz bir şekilde ilerliyor. Grup maçları devam ederken sarı kırmızılılar şu anda yenilgisiz bir şekilde grubun liderlik koltuğunda oturuyor. Grubunda Marsilya, Lazio gibi güçlü takımların olmasına rağmen Fatih Terim ile birlikte Galatasaray Avrupa’da adından söz ettirmeye devam ediyor.