Fatih Terim Sonrası Galatasaray Teknik Direktörlerinin Performansları

Bu sezon Süper Lig’de alınan kötü sonuçların ardından Fatih Terim ile yollarını ayıran Galatasaray, yeni hocası Domenec Torrent’i İstanbul’a getirdi. Sarı kırmızılılar, daha önce Fatih Terim sonrasında Mircea Lucescu, Hagi ve Roberto Mancini ile anlaşmıştı. İşte Terim sonrası gelen üç teknik adamın Galatasaray kariyerleri…

Fatih Terim yönetiminde yeni sezona büyük umutlarla başlayan Galatasaray, geleceğin takımını kurma adına genç ve potansiyelli oyuncuları kadrosuna katarak yeni bir strateji ortaya koymuştu. Avrupa’daki başarılı sonuçların ardından Lig’de işleri yoluna koyamadı. Üst üste kötü sonuçların alınmasının yanında takımın oyun olarak geriye gidiş süreci Fatih Terim’in Galatasaray’daki kaderini belirledi ve Terim’in dördüncü dönemi son buldu.

Dördüncü döneminde takımın başında 1490 gün görev yapan Tecrübeli teknik adam,  toplamda 176 karşılaşmaya çıktı. Bu karşılaşmalarda 97 galibiyet 35 beraberlik ve 44 mağlubiyet alarak maç başına 1.85 puan ortalaması elde etti. Terim bu süreçte

2 Süper Lig, 1 Türkiye Kupası ve 1 Süper Kupa şampiyonluğu yaşadı.

Mircea Lucescu Dönemi Galatasaray

Galatasaray’da Fatih Terim sonrasında gelen üç teknik direktör sırasıyla Mircea Lucescu, Hagi ve Roberto Mancini oldu. Fatih Terim Galatasaray’ın başında  ilk olarak 1996-2000 yılları arasında görev yaptı. Türk futbol tarihinin en önemli başarısı yakalandıktan sonra 2000 yılında takımdan ayrıldı.  Galatasaray’ın başına o dönemler dünya futbolunda tanınan Rumen teknik adam Mircea Lucescu getirildi.

1 Temmuz 2000‘de sözleşmeye imza atan Rumen teknik adam, sarı kırmızılılar ile iki sezon geçirdi. UEFA Süper kupa finalinde İspanyol devi Real Madrid ile karşılaşan sarı kırmızılılar uzatmalarda attığı gollerle tarihinde ilk kez Süper kupayı kazandı ve Lucescu ise kariyerinin ilk Avrupa kupasını kazanma başarısı gösterdi.

Galatasaray kariyerine iyi bir başlangıç yapan rumen çalıştırıcı, gittiyse inişli çıkışlı bir performans sergiledi. Ligin 31. haftasında Kadıköy’de alınan Fenerbahçe mağlubiyeti Galatasaray’ı şampiyonluktan etti ve Lig’de başarısız olan Lucescu, o sezon Şampiyonlar Lig’inde Çeyrek Final’de Real Madrid’e elenmesinin ardından kendisine kredi yarattı.

Türkiye Kupasında ise  Yarı Final’de Fenerbahçe’ye kaybetti. Ertesi sezon ise Fenerbahçe Beşiktaş ile şampiyonluk yarışına giren Lucescu’lu Galatasaray, uzun süre lider götürdüğü süreç sonrasında ligi Şampiyon tamamladı. Şampiyonlar Ligi’nde ise Gruptan son anda çıkamadı. Mircea Lucescu, Çıktı 106 karşılaşmada 64 galibiyet 21 beraberlik ve 21 mağlubiyet alarak maç başına 2.01 puan ortalaması yakaladı.

Hagi ve Roberto Mancini Dönemleri

2002’de Lucescu’nun ayrılığından sonra Fatih Terim yeniden Galatasaray’a döndü ve 2004 yılında yolların ayrılmasından sonra takımın başına Hagi geçti. Galatasaray teknik direktörlüğü nde futbolculuğu kadar başarılı olamayan Hagi, Çıktı 47 karşılaşmada 32 galibiyet altı beraberlik ve dokuz mağlubiyet aldı ve Bir kez Türkiye Kupası sevinci yaşadı.

 Terim 2011 yılında tekrar Galatasaray’a döndü ancak 2013’te yerini İtalyan çalıştırıcı Roberto Mancini’ye bıraktı. Toplam 46 karşılaşmada görev alan Mancini 24 galibiyet 13 beraberlik ve 9 mağlubiyet alarak şampiyonluğu Fenerbahçe’ye kaptırdı ancak bir kez Türkiye kupası sevinci yaşadı.