Fatih Karagümrük Milli Araya 1 Puanla Girdi

Süper Lig’in en keyifli futbol oynayan takımlarından Fatih Karagümrük, 12’inci hafta karşılaşmasında şampiyonluk adaylarından Galatasaray’ı kendi sahasında konuk etti. Çok ilginç ve kritik anların yaşandığı maçtan galip çıkmadı ve maç 1-1 beraberlikle sona erdi.

Galatasaray gibi zor bir rakip karşısında çok da iyi bir performans sergilemeden aldığı 1 puanla birlikte puanını 19’a yükselten Karagümrük, milli ara sonrasında Kasımpaşa ile karşılaşacak.

Karagümrük Kan Kaybediyor

Süper Lig’in 12’inci haftasında Galatasaray ile 1-1 berabere kalan Fatih Karagümrük, bu maçtan 1 puan çıkardığı için kendisini şanslı saymalı.

Maçın büyük bir kısmında rakibinin baskısı altında mücadele eden Francesco Farioli ve öğrencileri, Emre Kılınç’ın hatalı pasından doğan pozisyonda Bertolacci ile golü buldu ancak Galatasaray’ın devam eden baskısına dayanamayarak maçın 88’inci dakikasında Mustafa Muhammed’in ayağından gelen şutu kalesinde gördü.

Alışık olduğumuz Karagümrük oyununu biraz da Olimpiyat Stadı’nda maç yapmanın etkisiyle göstermekten uzak kalan Fatih Karagümrük, Galatasaray karşısında ne topa sahip olabildi ne de doğru düzgün pozisyona girebildi.

Genel ortalamalarda çoğu zaman ligin en fazla topa sahip olan takımı olarak önümüze çıkan ve rakip kim olursa olsun topun sahibi olmak isteyen Fatih Karagümrük, Sarı Kırmızılı rakibi karşısında %46 topa sahip olma oranı ile oynarken maç boyunca tek bir köşe vuruşu dahi kullanamadı.

Galatasaray’ın pozisyonlarında bir kez dahi ofsayt için düdük çalmazken, Karagümrük için 4 kere ofsayt çalındı. Galatasaray’ın çok uzun zamandan sonra gayet kuvvetli bir oyunla sahaya çıktığı ve 90 dakikada 9’u isabetsiz 20 şut çektiği maçta, rakip kaleye sadece 5 kere şut çekebilen Francesco Farioli’nin öğrencileri, 1 puanı kurtarmayı başarmış olsalar da sınıfta kaldılar.

Galatasaray karşısında alınan beraberlikle birlikte son 3 maçından da galibiyet sevinci yaşayamadan ayrılan Fatih Karagümrük, 3 maçta toplayabileceği 9 puandan sadece 2’sini hanesine ekleyebildi.

Farioli’nin Potansiyeli Yüksek

Karagümrük’ün önemli isimlerinden kurulu kadrosunda bir dengesizlik olduğu oldukça açık. Andrea Bertolacci, Lucas Biglia, Aleksandar Pesic, Yann Karamoh, Fabio Borini, Ahmed Musa gibi hepsi birbirinden yetenekli yabancı oyuncuları kadrosunda barından Fatih Karagümrük, yerli oyuncu konusunda ise aynı şansa sahip değil.

Artık istikrarlı bir şekilde sol bekte Caner Erkin’i, stoperlerden birinde Burak Bekaroğlu’nu ve orta sahada Jimmy Durmaz’ı yerli kuralı çerçevesinde tercih eden Francesco Farioli, tüm bu dengesizliğe rağmen takıma istediği oyunu oynatmak konusunda oldukça önemli bir başarı ortaya koyuyor.

Yerli oyuncularının birçoğunun kariyerleri boyunca vasatı aşamadığını ve hatta vasata dahi yaklaşamadığını düşündüğümüzde takımın dengesini sağlamak konusunda oldukça iyi bir teknik direktörlük performansı sergileyen Francesco Farioli, bu iyi performansını devam ettirebilirse belki direkt belki de ilk olarak 3 büyüklerden birinde görev yaptıktan sonra Avrupa’da bir takımın başında göreceğimiz bir teknik direktör olabilir.