FALCAO’YA 4,4 MİLYON TL BONUS

2019’da Galatasaray’a geldiği günden beri pek çok kez sakatlanan Kolombiyalı oyuncu Radamel Falcao, BB Erzurumspor maçına kadar haftalardır yedek kulübesinde oturuyordu. Öte yandan yetenekli golcü, sadece 10 dakikalığına çıktığı BB Erzurumspor maçından 4,4 milyon TL (500 bin Euro) ekstra bonus kazandı. 2020–2021 sezonunda Süper Lig’de 9, UEFA Avrupa Ligi’nde ise 1 maçta forma giyebilen Falcao, bu bonusu kulüple yapılan kontratta geçen ilgili maddelere dayanarak aldı.

Galatasaray’ın yıldız oyuncusu Radamel Falcao, son dönemde BB Erzurumspor maçı dolayısıyla aldığı bonus ile gündeme geliyor. 35 yaşındaki tecrübeli oyuncu, sakatlığı nedeniyle bu sezon 16 maça çıkamazken, 1 maçta da cezalı olduğu için sahaya çıkamadı. 2020–2021 sezonunda ligde 9 maça çıkabilen Falcao, UEFA Ligi’nde de sadece 1 maçta forma giydi.

Kolombiyalı yıldız golcü her ne kadar sakatlığı nedeniyle haftalardır yedek kulübesinde otursa da, kulüple yaptığı mukavelede kararlaştırılan maddelerden dolayı para kazanmaya devam etmekte. Hatırlandığı üzere Falcao, 2019’un Eylül ayında Galatasaray’a transfer olmuştu. Profesyonel golcünün sözleşme şartları da o süreçte belli olamaya başlamıştı.

Sözleşmeye göre, Falcao’nun yıllık 5 milyon Euro kazanması, bunun 2 milyon Euro’sunun peşin, 3 milyon Euro’sunun ise 10 taksitle ödenmesi kararlaştırıldı. Ayrıca yetenekli golcünün sözleşmesinde UEFA organizasyonlarında kazanılan her karşılaşma için 35 bin Euro, ligde kazanılan her maç için 20 bin Euro, kupada kazanılan her mücadele için ise 8 bin Euro alınacağı belirlendi.

RADAMEL FALCAO’NUN ÜCRETİ STANDARTLARIN ÜZERİNDE

Öte yandan mukavelede profesyonel golcünün Galatasaray’ın Lig şampiyonluğundan 200 bin Euro, Avrupa Ligi şampiyonluğundan ise 700 bin Euro alacağı da belirlenen maddeler arasında.

Sözleşmenin diğer maddelerinde ise Radamel Falcao’nun, sarı kırmızılı ekip Şampiyonlar Ligi’nde son 16’ya kalırsa 200 bin Euro, çeyrek finale kalırsa 300 bin Euro, yarı finale kalırsa 400 bin Euro, şampiyon olursa 4 milyon Euro kazanacağı da öngörülüyor.

Sözleşmenin bu maddelerine bakarak rahatça söylenebilir ki Falcao standartların ötesinde bir ücret ile sarı kırmızılı ekiple anlaştı. Fakat aynı zamanda yetenekli oyuncunun Galatasaray’a mal olan bütün bu ücretleri Süper Lig’de ve Şampiyonlar Ligi’nde atacağı gollerle çıkaracağına dair inanç hala sağlam.

BONUS MADDESİ DEVREYE GİRDİ

Falcao’nun, mukaveleye göre sezon başına 5 maça ilk 11’de çıkarsa 500 bin Euro, 10 maça ilk 11’de çıkarsa 500 bin Euro, 14 maça ilk 11’de çıkarsa 600 bin Euro, 29 maça ilk 11’de çıkarsa 1,6 milyon Euro alması kararlaştırılmıştı. Kolombiyalı golcü işte bu maddelere istinaden 4,4 milyon TL’lik (500 bin Euro) bonusu aldı.

Falcao BB Erzurumspor karşılaşmasında, takıma sadece 10 dakikalığına dâhil olarak toplamda 10 maça ilk 11’de çıkmış oldu ve 4,4 milyon TL’lik bonusu kazandı.