Euro Basket Elemelerinde Türkiye 79-62 Mağlup Oldu

FIBA Euro Basket 2022 elemelerinde A Milli Takım, grup lideri olan Hırvatistan ile 3. Hafta maçında karşılaştı. Türkiye A Milli Takım’ı grup lideri olan Hırvatistan’a 79-62 mağlup oldu. 12 Dev Adam’a Shane Larkin ise ilk kez ay yıldızlı forma ile maça çıktı.

Karşılaşma Detayları

Covid-19 salgını nedeni ile İstanbul Sinan Erdem Spor Salonu’nda oynan maça iyi bir başlangıç yapan taraf Hırvatistan oldu. Milli takımın düşük yüzdeli sut isabetleri ile oynadığı ilk bölümde üst üste isabetli atışlar yapan Hırvatistan ilk çeyreği 24 – 7 önde bitirdi.

Euro Basket ikinci çeyrekte ise çift hanelere ulaşan Miro Bilan ve Roko Rogic ile üstünlüğünü devam ettiren Hırvatistan ikinci çeyrekte de 12 Dev Adam’ı zorladı. Devreye 45-24 geride giren Hırvatistan hücum yapmayı sürdürdü.

Ay yıldızlı ikinci yarıya 9-0’lık sei ile başlarken ilk kez milli takım forması giyen Shane Larkin’in şekillendirdiği hücumlar ile fark 11’e kadar indi. Fakat periyot sonunu iyi oynayan Hırvatistan farkın kapanmasına izin vermedi ve ikinci çeyrek 14 sayı üstünlüğü ile 57-43 sona erdi.

Son çeyreğe de oldukça etkili bir şekilde başlayan 12 Dev Adam, farkı tek hanelere indirmek adına üst üste fırsatlar yakaladı fakat maç bitimine 2 dakika kala, Berk Uğurlu’nun 3 sayılık basketi ile skoru 68-59 yapsa da farkı kapatamadı ve karşılaşma Hırvatistan’ın 79-62 galibiyeti ile sona erdi.

Hırvatistan takımından Miro Bilan 30 sayı ile maçın skoreri olurken, Zeljko Sakic 17, Roko Rogic 12 sayıya sahip oldu. Türkiye’de ise Melih Mahmutoğlu 14, Shane Larkin 12 sayı sahibi oldu.

Türkiye maçı sonrasında 3’te 3 yapan Hırvatistan Avrupa Şampiyonası’nı garantiledi. Henüz galibiyeti bulunmayan A Milli Takım’ı is son sırada bulunuyor. Grupta ilk 3 sırada bulunan takımlar Avrupa Şampiyonası’na katılma hakkı kazanacak. Türkiye Milli Takımı ise gruptaki dördüncü maçını 29 Kasım Pazar günü Hollanda ile saat 17.00’da oynayacak.

Karşılaşmada Yer Alan İsimler

Hırvatistan – Türkiye karşılaşması İstanbul’da Sinan Erdem salonunda gerçekleştri. Karşılaşmada görev alan hakemler ise Tomas Jasevicius (Litvanya), Fernando Calatrava (İspanya), Alexandre Deman (Fransa) idi. Takımlarda yer alan isimler ise;

Hırvatistan: Ukic, Marcinkovic, Dreznjak, Bilan, Sakic, Rogic, Kruslin,  Maric, Ramljak, Prkacin

Türkiye: Larkin, Melih Mahmutoğlu, Metecan Birsen, Alperen Şengün, Ege Arar, Buğrahan Tuncer, Sertaç Şanlı, Berkan Durmaz, Göksenin Köksal, Doğuş Balbay, Şehmus Hazer, Berk Uğurlu