EURO 2020’DE SEYİRCİ MÜJDESİ

Avrupa Şampiyonası kapsamında futbol severlere   FIFA tarafından Müjde geldi. 2020 yılında yapılması planlanan ancak koronavirüs pandemisi sebebiyle 2021 yılına ertelenen Avrupa Futbol Şampiyonası Yani Euro 2020 Yakın tarihte başlayacak.

FIFA tarafından görevlendirilen 9 şehir Euro 2020 ye hak kazanan ülkeler arasında oynanacak grup mücadelelerini ev sahipliği yapacak. Tarafından yapılan açıklama doğrultusunda pandemi yönetmeliği ve stat kapasitesi anlamında seyircili oynamalı durumu ile alakalı FIFA tarafından yapılan Açıklama ile müjdeli haber geldi.

LA CARTUJA’DA OYNANACAK MAÇLARDA SEYİRCİ OLACAK

Turnuvaya ev sahipliği yapacak ülkelerin arasında yer alan İspanya’nın Sevilla şehrinde bulunan La Cartuja  stadyumuna seyirci alınabilecek.  IFA tarafından yapılan açıklama doğrultusunda İspanya’nın Sevilla şehrinde bulunan La Cartuja stadında oynanacak karşılaşmaları 16.000 seyirciye kadar izin verilebileceği açıklandı. İspanya hükümetinin yeni tip koronavirüs pandemisi sebebiyle almış olduğu tedbirler kapsamında vakaların düşük olduğu şehirlerde futbol ve basketbol mücadelelerinin seyircili oynanabileceğini bildirilmesinin ardından 2020 Avrupa Şampiyonası organizasyon için de bazı stadyumlara taraftarlar alınabileceği belirtildi. 

İspanya İçişleri Bakanı yaptığı açıklamada pandemi şartları doğrultusunda bütün önlemlerin alındığını Sevilla şehrinde karşılaşmalara ev sahipliği yapacak stadyumların en fazla %25’lik kapasite ile seyirci alınacağını ve futbol ambiansının bir nebze olsun gerek gelebileceğini belirtti. Normalde FIFA tarafından belirlenen 12 şehirden biri olan ancak önlemler kapsamında Red yiyen Bilbao şehrinde oynanacak karşılaşmalar kısıtlamaların getirilmesi sebebiyle Sevilla şehrinde oynanmasına karar verilmişti.

LA LİGA’DA DA MAÇLAR SEYİRCİLİ OYNANACAK

La Cartuja Stadyumu Avrupa şampiyonasını E Grubu kapsamında yapılacak 3 mücadeleye ve turnuvanın son 16 turunda yapılacak olan bir mücadeleye ev sahipliği yapmaya hazırlanıyor. İspanya hükümeti tarafından yapılan açıklamada la liga’nın 1. ve 2. liglerinde bunun yanı sıra iİspanyaBasketbol Ligi’nin kalan mücadeleleri ve play-off karşılaşmalarında seyircili oynanması açısından bir problem olmadığını ve tamam mücadelelerin seyircili oynanacağını açıklamıştı.

Salgının yoğun bir şekilde devam ettiğim Madrid, katalonya ve bask gibi Özerk bölgelerde lig kapsamında oynanan mücadeleler seyircisiz bir şekilde devam edecek. İspanya’nın La Liga ligindeki 16 Mayıs 2021 Tarihinde oynanacak Valencia eibar ve Villarreal Sevilla mücadeleleri ile 23 Mayıs 2021 Tarihinde oynanacak Elche-Athletic Bilbao, Levante-Cadiz ve Celta Vigo-Real Betis Karşılaşmalarına taraftar girişi kabul edilecek.