EURO 2020’DE PORTEKİZ MACARİSTAN’I 3-0 YENDİ

EURO 2020 F grubu maçında Portekiz, rakibi Macaristan’ı 3-0 mağlup etti. Christiano Ronaldo maçta 3 farklı rekor kırdı. Koronavirüs pandemisinde 67 bin seyirci ile oynanan bu karşılaşma pandemi başladığından beri Avrupa’da en yüksek seyirci ile yapılan maçlardan biri oldu.

EURO 2020’DE TARİHİ BİR MAÇ OLDU

2020 Avrupa Şampiyonası kapsamında Portekiz ile Macaristan arasında gerçeleşen müsabaka birçok açıdan tarihi bir maç oldu. Budapeşte’deki Puskas Arena’da gerçeleşen maçı Türk hakem Cüneyt Çakır yönetti. Maç esnasında Christiano Ronaldo üç farklı rekora imza atarken, koronavirüs pandemisi açısından da önemli bir maç oldu.

Koronavirüs pandemisi yüzünden bir seneyi aşkındır sosyal hayatın minimuma indiği bu dönemde gerçekleşen spor müsabakaları da payına düşeni almıştı. Yakın zamana kadar neredeyse tüm maçlar seyircisiz yapılıyordu.

Ancak gelişen önlem mekanizmaları ve aşının bulunmasıyla bu süreç hafifledi ve maçlar seyirci eşliğinde oynanmaya başladı. EURO 2020’nin açılış maçı olan İtalya – Türkiye maçı Wembley Standı’nda gerçekleşti ve stadın tüm kapasitesi doldurulmamasına rağmen stada yine de önemli sayıda seyirci kabul edildi. Ancak Portekiz Macaristan maçının yapıldığı Puskas Arena’nın tüm kapasitesi dolduruldu. Stand’ta yaklaşık 67 bin seyirci ile tarihi bir maç gerçekleştirildi. Bu doğrultuda pandemi şartlarında en kalabalık seyirci ile Avrupa kıtasında yapılan ilk futbol maçı oldu.

İKİNCİ YARIDA 3 GOL

Son EURO 2020 şampiyonu Portekiz, maça hızlı başlamasına rağmen ilk yarıda net fırsatları değerlendiremeyerek soyunma odasına eli boş döndü. Ronaldo ise ilk yarıda net bir gollük pozisyonu değerlendiremedi.

İkinci yarıda Portekiz üstünlüğünü devam ettirdi. Macaristan ise atağa geçerek gol fırsatı aradıysa da umduğunu bulamadı.

Maçın 84. dakikasında Portekiz’den ilk gol haberi geldi. Guerreiro Portekiz’i 1-0 öne geçirdi. 87. Dakikada ise Ronaldo topu gole çevirdi. Bu golüyle Avrupa Şampiyonalarındaki 10.golünü gerçekleştiren tecrübeli futbolcu Michel Platini’nin attığı 9 golü geçerek turnuva tarihinin en golcü ismi oldu.

90+2’de ise tekrar sahada beliren ünlü oyuncu Portekiz’in galibiyetini 3. gol ile taçlandırmış oldu. Böylece Ronaldo biri penaltıdan 2 tane gol atmış oldu ve turnuvalardaki gol sayısını 11’e çıkarmış oldu.