Euro 2020’de Galler İsviçre Maçı Nasıl Sonuçlandı

İtalya – Türkiye maçı ile başlayan Euro 2020 tüm dünyanın bir aylık futbol gündemini oluşturacak. İlk maçta İtalya’nın Türkiye karşısında 3-0 gibi bir galibiyet alması turnuvanın ne denli heyecanlı göstereceğini belli eden bir detay oldu. A grubundaki bir diğer maçta Türkiye saatiyle 16.00’da grubun diğer ekipleri Galler ile İsviçre karşı karşıya geldi.

Galler ile İsviçre Yenişemedi

Galler ile İsviçre arasındaki mücadele öncesinde taraflardan herhangi birisi favori olarak gösterilmiyordu. Denk güçlerin mücadelesi olacağı düşünülen maç tam da beklenildiği şekilde sonuçlandı. Gareth Bale önderliğinde turnuvada boy gösteren Galler; karşılaşmaya kalede Ward, defansta Roberts, Mepham, Rodon, Davies, orta sahada Allen, Bale, Ramsey, Morrell, James ve forvette Moore 11’i ile çıktı.

Turnuvaların deneyimli takımlarının başında gelen İsviçre ise karşılaşmaya kalede Sommer, defansta Elvedi, Schar, Akanji, orta sahada Mbabu, Xhaka, Freuler, Rodriguez, ileride ise Shaqiri, Seferovic ve Embolo üçlüsüyle çıktı.

Karşılaşmaya, EURO 2020 heyecanına her iki takım da temkinli bir şekilde başladı. İki takım da kapanarak rakibe pozisyon vermemek adına çaba gösterdi. Galler; kendisinden beklendiği üzere savunma yapmayı tercih etti. Kontrataklarla ve duran toptan gol arayan Galler’in bu oyununu gören İsviçre; kapalı Galler savunmasını açmak adına orta yapmayı denedi. Ancak, İsviçre’nin forvet ikilisi Seferovic ve Embolo ilk yarı itibariyle herhangi bir varlık gösteremedi. Seferovic’in sırtı dönük oynaması ise pek işe yaramadı.

Galler İsviçre karşılaşmasının ilk yarısı golsüz bir şekilde tamamlandı. İsviçre; rakibine kıyasla daha etkili gözükse de aradığı golü bir türlü bulamadı. EURO 2020 heyecanı bu sefer Galler ve İsviçre arasında geçti.

Maçın İkinci Yarısı Hareketli Geçti

Maçın ikinci yarısına hızlı başlayan takım ise İsviçre oldu. Maçın 49. dakikasında Embolo; kendi yarattığı pozisyonun devamında kazanılan kornerde defans oyuncularından sıyrılarak yapmış olduğu harika kafa vuruşuyla takımını 1-0 öne geçirdi.

Oyunun geri kalan kısmına İsviçre’nin damga vurması beklenirken yine bir korner organizasyonunun devamında ceza sahasına yapılan ortaya Galler’den Moore harika bir kafa vuruşu yaptı. Maçın 74. dakikasında beraberliği yakalayan Galler; son dakikalarda rakibin ataklarına engel olmaya çalıştı. Maçın 85. dakikasında İsviçre’den Gavranovic’in attığı gol ise ofsayt olduğu gerekçesiyle iptal edildi. Bu pozisyonun ardından maç 1-1 berabere sonuçlandı. EURO 2020 heyecanında beraberlik her iki takıma ve ülkeye de 1 puan getirdi.