EURO 2020’de Finale Doğru

2020 Avrupa Futbol Şampiyonası finali, 11 Temmuz tarihinde İtalya ve İngiltere takımları arasında oynanacak. İtalya, İsviçre, Galler ve A millli takımımızın da bulunduğu A Grubu’nu 9 puanla lider tamamlamış, son 16 turunda Avusturya’yı uzatmalarda 2-1, çeyrek finalde Belçika’yı 2-1 ve yarı finalde İspanya’yı penaltılarda eleyerek finale gelmişti.

İngiltere ise Hırvatistan, İskoçya ve Çekya’nın bulunduğu D Grubu’ndan 7 puanla lider çıktı. İngilizler, son 16 turunda Almanya’yı 2-0, çeyrek finalde Ukrayna’yı 4-0 ve yarı finalde Belçika’yı uzatmalar sonucunda 2-1’lik skorlarla geçip finale yükseldi.

Avrupa Futbol Şampiyonası EURO 2020’nin final maçı, 11 Temmuz tarihinde İngiltere’nin başkenti Londra’daki Wembley Stadyumu’nda oynanacak ve maçı Hollandalı hakem Bjorn Kuipers yönetecek.

1966 FIFA Dünya Kupası’ndan sonra ilk defa büyük bir turnuvada final oynayacak olan İngiltere’de heyecan çok büyük. 90 bin seyirci kapasiteli Wembley Stadyumu’na 67 bin seyirci alınacak.

Taraftar Endişesi

İngiltere’nin Danimarka ile oynadığı yarı final maçında yüzlerce İngiliz taraftar, Wembley Stadyumu’na biletsiz giriş yapmayı başardı. İngiliz polisi, İngiltere ve İtalya arasında oynanacak EURO 2020 finali öncesinde güvenlik önlemlerini sıkılaştırdı. İngiltere ile İtalya arasında oynanacak final maçı öncesinde hem saha içi hem de saha dışı güvenlik önlemleri artırıldı.

UEFA, Danimarka maçında taraftarların stadyuma biletsiz girmesi ve çıkan olaylar nedeniyle İngiltere Futbol Federasyonu’na (FA) yaklaşık 30 bin Euro (300 bin TL) ceza kesti.

İtalyan Seyircilere Yasak

EURO 2020’nin final maçı heyecanla beklenirken İngiltere tarafından ilginç bir açıklama geldi. İngiltere Ulaştırma Bakanı Grant Shapps, 11 Temmuz gecesi İngiltere ve İtalya arasında oynanacak final maçına İtalyan seyircilerin gelmemesi yönünde uyarıda bulundu.

Grant Shapps, İtalyan taraftarların maça gelip gelmeyeceği yönündeki soruya gelmemeleri gerektiği cevabını verdi. Shapps, eğer İtalyan taraftarların İngiltere’ye sadece futbol maçı için geldiğini anlamaları durumunda ülkeye giriş izni vermeyeceklerini belirtti.

Bu bağlamda birçok özel ve tarifeli uçak iptal edildi. İngiltere, İtalya’dan ülkeye gelen turistler için 10 günlük karantina uyguluyor. Pazar günü Wembley Stadyumu’nda oynanacak maçı 67 bin kişi stadyumdan takip edecek.