EURO 2020 YILDIZI İTALYA OLDU

İtalya milli takımı özenle, hırsla, adım adım ve başarı merdivenlerini bir bir tırmanarak EURO 2020 şampiyonu oldu. 53 yıl sonra gelen başarı ve kupa ile Avrupa Futbol Şampiyonası’nda tekrar varlığını herkese gösteren İtalya milli takımı 1 ay süren turnuvanın şampiyonu oldu.

İTALYA ŞAMPİYONLUĞU GÖZYAŞLARI İLE KARŞILADI

İtalya milli takımı Euro 2020 final maçına geriden başladı. Maçta ilk golü atan taraf İngiltere oldu. Maçın 2. Dakikasında Luke Shaw ile gelen golle ev sahibi takım İngiltere öne geçti. Uzun bir süre İngiltere üstünlüğünü korurken İtalya beraberlik golünü aradı.

Maçın ilk yarısı İngiltere’nin üstünlüğü ile tamamlandı. İngiltere çok iyi bir savunma ile İtalya’nın her atağına karşı geldi. İkinci yarıda ise İtalya milli takımı beraberliği sağlayan golü baskılarının sonucunda buldu.

Soccer Football – Euro 2020 – Final – Italy v England – Wembley Stadium, London, Britain – July 11, 2021 England’s Harry Maguire heads at goal Pool via REUTERS/Frank Augstein

Maçın 67. Dakikasında gelen gol ile İtalya beraberliği sağlamış oldu. Bonucci’nin vuruşu ile İtalya beraberliği sağladı. O dakikadan sonra işler ciddileşti ve maç daha da heyecanlı bir hale geldi. Her iki takım da hemen gol atıp maçın uzatmalara gitmesini istemedi. Fakat maç normal süresini tamamladığında eşitlik bozulmamıştı. Maçın 15’er iki uzatmasına hızlı bir şekilde başlanıldı.

Maçın uzatma dakikalarında da sonuç değişmeyince maçın sonucunu ve tabii ki de Euro 2020’nin sonucunu belirleyecek skor için penaltı vuruşlarına geçildi. Hem İtalya milli takımı hem İngiltere milli takımı bu aşamada maçı kazanmak istiyorlardı.

Öyle ki ilk kez Avrupa Futbol Şampiyonası tarihinde finale çıkan İngiltere 2018 yılından bu yana penaltı vuruşlarına çalışan bir takım. İlk kez çıktıkları finalde kupayı da kendi evlerinde kazanmak isteyen İngiltere penaltı vuruşlarını kazanmak için var gücüyle atışların başına geçmek için taraftarlarıyla beraber psikolojik olarak hazırlandı.

PENALTILARDA İTALYA AVANTAJLIYDI

Her ne kadar İngiltere uzun bir zamandır penaltı vuruşlarına hazırlanmış olsa da İtalya penaltı vuruşlarında daha avantajlıydı. Yazı tura atıldı ve İtalya ilk atışı yapmak için sahadaki yerini aldı.

Berardi, Bonucci ve Bernardeschi İtalya’da penaltı vuruşlarını golle buluşturan 3 isim. Belotti ve Jorginho ise vuruşlarını isabet ettiremediler.

İngiltere milli takımında ise  Kane ile Maguire’nin vuruşları gol oldu fakat Rashford, Sancho ve Saka’nın vuruşları gol olamadı. Böylece uzun süren maçın ardından EURO 2020’yi kazanan ve kupaya uzanan takım İtalya milli takımı oldu. Tebrikler İtalya!