Euro 2020 Grup Aşaması Dikkat Çekici İstatistiklere Sahne Oldu

11 Haziran tarihinde başlayan Euro 2020’de 24 takımın yer aldığı grup aşaması sonlandı. Altı grupta ilk iki sırayı alan toplam 12 takım bir üst tura çıkmayı başardı. Bunun yanı sıra, gruplarında üçüncü olan altı takımdan en iyi istatistiklere sahip dördü de bir üst tura çıktı. Euro 2020; birkaçı dışında heyecanlı ve çekişmeli maçlara sahne oldu.

Euro 2020’nin Grup Aşamasında Neler Yaşandı

Turnuvada bir üst tura EURO 2020 son 16 tura çıkmayı başaran takımlar; İtalya, Galler, İsviçre, Belçika, Danimarka, Hollanda, Avusturya, İngiltere, Hırvatistan, İsveç, İspanya, Fransa, Almanya, Portekiz, Çek Cumhuriyeti ve Ukrayna oldu.

Grup aşamasında oynanan 36 maçta rakip filelere toplam 94 gol atıldı. Bu gollerin yalnızca sekizi penaltı vuruşuyla geldi.

Turnuvanın en dikkat çekici maçlarından birisi de Portekiz ile Fransa arasında oynandı. 2-2 berabere biten karşılaşmada toplam üç defa penaltı kararı verildi. Portekiz – Fransa maçı; bu özelliğiyle grup aşamasının dikkat çekici maçlarından birisi oldu.

Maçların en çok 46 ila 60. dakikaları arasında gol atıldı. 15 dakikalık bu zaman aralığında 22 gol atıldı.

Grup aşamasının en çok gol atan takımı Hollanda olurken gol krallığında beş golle Cristiano Ronaldo yer alıyor. Portekiz formasıyla 109. golünü atan Ronaldo; bu alanda yeni bir rekor kırdı.

Uğurcan Çakır; EURO 2020 boyunca yapmış olduğu 18 kurtarışla bu alanda zirveye çıktı. Asist krallığında ise üçer asist ile Danimarkalı Hojbjerg ile İsviçreli Zuber yer alıyor.

Turnuvanın Dikkat Çeken Olayları

Avrupa Futbol Şampiyonası, Euro 2020 grup aşamasında birçok maç gollü geçti. Almanya ile Portekiz arasında oynanan ve Almanya’nın 4-2 üstünlüğü ile biten mücadele; turnuvanın şu ana kadarki en gollü maçı oldu.

Ölüm grubu olarak bilinen F grubunda toplam 20 gol atıldı.

Hakemler; grup aşamasındaki 36 maçta toplam 97 kez sarı kart gösterdiler. Yalnızca iki oyuncu kırmızı kart gördü.

Üç maçın hepsini kazanarak gruptan çıkan İtalya, Belçika ve Hollanda; başarılı performanslarıyla göz doldurdular.

İngiltere ve İtalya henüz gol yemedi.

Christian Eriksen; geçirmiş olduğu talihsiz rahatsızlıkla tüm futbolseverleri üzdü.