Euro 2020 D Grubunda Maçlar Tamamlandı

Avrupa Şampiyonası’nın dikkat çeken gruplarından birisi de D grubu olarak biliniyordu. Her turnuvaya favori olarak gelen İngiltere, 2018 Dünya Kupası’nın finalisti Modric’li Hırvatistan, turnuvaların sürpriz takımı Çek Cumhuriyeti ve uzun süreden sonra bir turnuvaya katılma başarısını gösteren İskoçya; D grubunu oluşturuyordu.

Gruptaki İlk Maçlarda Sürpriz Yaşanmadı

13 Haziran 2021 tarihinde oynanan EURO 2020 grubun ilk maçında İngiltere ile Hırvatistan karşı karşıya geldi. Çok fazla pozisyonun olmadığı maçın kazananı İngiltere oldu. Manchester City forması giyen Raheem Sterling’in 65. dakikada attığı gol skoru belirledi.

Grubun diğer maçında İskoçya ile Çek Cumhuriyeti karşılaştı. Maça damga vuran isim Çek Cumhuriyeti’nde forma giyen Patrick Schick oldu. 42 ve 52. dakikalarda atmış olduğu gollerle ülkesine galibiyet getiren Schick; bilhassa uzaktan attığı golle dikkat çekti.

İkinci Maçlar Daha Heyecanlı Mücadelelere Sahne Oldu

Gruptaki ikinci maçlar 18 Haziran 2021 tarihinde oynandı. İngiltere ile İskoçya’nın mücadelesinde farklı bir İngiltere galibiyeti bekleniyordu. Ancak, İngiltere’nin tüm ataklarına rağmen mücadeleden gol sesi çıkmadı. EURO 2020 Maçı; başladığı gibi golsüz tamamlandı.

Gruptaki diğer mücadelede ise ikincilik yarışı yapan Hırvatistan ile Çek Cumhuriyeti karşılaştı. Çek Cumhuriyeti’nin yıldız golcüsü Patrick Schick; bu maçta da gol atmayı başardı. Ülkesini 37. dakikada atmış olduğu golle öne geçiren oyuncu; turnuvanın gol krallığı için de iddialı olduğunu gösterdi. Çek Cumhuriyeti’nin bu golüne karşılık gelmesi uzun sürmedi. Hırvatistan’ın deneyimli oyuncusu Ivan Perisic; 47. dakikada attığı golle ülkesine beraberliği getirdi.

Üçüncü Maçlar Gruptaki Son Durumu Belirledi

22 Haziran 2021 tarihinde EURO 2020 D grubundaki son maçlar oynandı. Maçların her ikisi de Türkiye saatiyle 22.00’de başladı. Gruptan çıkmak adına mutlak galibiyete ihtiyacı olan Hırvatistan; İskoçya ile karşılaştı. Vlasic, Modric ve Perisic’in attığı gollerle maçı 3-1 Hırvatistan kazandı. İskoçya’nın tek golü McGregor’dan geldi.

Grubun son maçında İngiltere ile Çek Cumhuriyeti karşılaştı. İngiltere; maçı Raheem Sterling’in attığı golle 1-0 kazandı.

Maçların tamamlanmasıyla beraber D grubunda aşağıdaki sıralama oluştu:

  1. İngiltere: 7 puan
  2. Hırvatistan: 4 puan
  3. Çek Cumhuriyeti: 4 puan
  4. İskoçya: 1 puan

İngiltere ve Hırvatistan; gruptan çıkmayı başardılar. Çek Cumhuriyeti de en iyi üçüncülerden birisi olmayı başararak bir üst tura yükseldi.