EURO 2020 AVRUPA FUTBOL ŞAMPİYONASI’NIN “EN”LERİ

A Milli Futbol Takımımız için hayal kırıklığı ile sona eren EURO 2020’nin grup aşaması, hafızalardan silinmeyecek pek çok olaya sahne oldu. Kimi ülkelerin takımları hayal kırıklığına uğratırken, kimi ülkeler ise kendilerinden beklenmeyen bir performans sergileyerek tur atladı. 2020 Avrupa Şampiyonası’nda oynayan bazı oyuncular ise önemli istatistiklere imza attı. İşte EURO 2020’de şu ana kadar oynanan 36 maçın “en”leri.

EURO 2020’DE DİKKAT ÇEKEN DETAYLAR

EURO 2020, şu ana kadar pek çok ilginç olaya ve istatistiğe sahne oldu. O istatistiklerden ilkini Emil Forsberg gerçekleştirdi. Forsberg, İsveç-Polonya maçının 81. saniyesinde Polonya filelerini havalandırarak, EURO 2020’nin en erken golünü atmış oldu. İsveçli sol kanat oyuncusunun attığı bu gol ayrıca Avrupa Futbol Şampiyonası tarihinin en erken atılan 2. golü olarak istatistiklere geçti. Şampiyona tarihinin en erken golünü ise Rus Dmitri Kirichenko kaydetti. Kirichenko, EURO 2004’te Yunanistan’la yapılan maçta 65. saniyede rakip fileleri havalandırmıştı. Turnuva tarihinin en geç golüne ise Connor Roberts imza attı.

EURO 2020’DE TÜRKİYE BAŞARISIZDI

Azerbaycan’da oynanan Türkiye-Galler maçında, 90+5. dakikada ay yıldızlı ekibimizin filelerini havalandıran Roberts, takımını 2–0 öne geçirerek grup aşamasının en geç golünü kaydetti. EURO 2020’nin en çok gol yiyen takımları ise Türkiye ve Kuzey Makedonya oldu. A Milli Takımımız İtalya’ya 3–0, Galler’e 2–0 ve İsviçre’ye 3–1 mağlup olarak toplamda 8 gol yemiş oldu. Kuzey Makedonya ise Avusturya’dan 3, Hollanda’dan 3 ve Ukrayna’dan 2 gol yiyerek, turnuvada kalesinde en çok gol gören takım oldu ve Türkiye’yle bu istatistiği paylaştı. Şampiyona’nın en az gol yiyen takımları ise İngiltere ve İtalya oldu. İtalya ve İngiltere, kendi gruplarında oynadıkları 3 maçta da gol yememeyi başardı.

Avrupa Futbol Şampiyonası, EURO 2020’de enler ve beklenmedik olaylarla geçen bir grup mücadelesi dönemi sona erdi. Bu maçların bazılarında üzülen ve gruptan elenen takımlar olsa da bazı maçlarda da takımlar varlarını yoklarını sahaya koydukları için gruptan çıkmanın haklı gururu ile mücadelelerine devam edeceklerinin sinyallerini vermişlerdir.