ESKİ TOPÇU YENİ TEKNİK DİREKTÖR: STEVEN GERRARD

İskoçya futbolu son zamanlarda büyük bir dönüşümün içerisinde. Ezeli rakibi Celtic’in elinden şampiyonluk unvanını alarak 9 senenin ardından geçen sezonun İskoçya ligini birincilikle bitiren Rangers baş mimarı ise takımı sil baştan yenileyen teknik direktör Steven Gerrard.

Uzun yıllar boyunca Liverpool forması giyerek kulübün efsaneleri arasına ismini yazdıran Steven Gerrard aktif futbol hayatını bıraktıktan sonra kısa bir aranın ardından teknik direktör olarak yeşil sahalara döndü. 2018 yılının haziran ayında İskoçya liginde mücadele eden Rangers’ın teknik adamlığı görevini üstlenen Gerrard’ın teknik direktörlük tecrübesi sadece 1 sene ile kısıtlıydı. 

İskoç basını tarafından oldukça cesur olarak adlandırılan bu transfer sözleşmesine birçok eleştiri yapıldı. Süregelen 7 senelik Celtic şampiyonluk serisine son vermek için Gerrard’ı takımın başına geçiren Rangers yönetimi oldukça büyük bir risk aldı.

“Hadi Başlayalım”

Steven Gerrard’ın Rangers ile basına açık sözleşme imzaladığı esnada “Haydi Başlayalım.” Açıklaması büyük yankı uyandırdı. 2012 senesinde yaşadığı büyük ekonomik kriz sonucunda iflasını açıklayan İskoç ekibi, 3. lige kadar düşürüldü. Rangers Futbol Kulübü adı ile yeniden sahalara dönen takım 4 sezonun ardından Premier Lig’e kadar yükseldi.

2018 – 2019 sezonunda yeni teknik direktörleri Steven Gerrard ile yeni bir yola giren Rangers camiası, ünlü futbolcunun Liverpool forması giydiği zamanlarda sık sık yaşadığı şampiyonluk ve kazanma duygusunu takımlarını da yansıtacağını düşündüler.

Rangers’ta Steven Gerrard Dönemi

Gerrard’lı Rangers dönemi elbette peri masalı gibi başlamadı. Yeni takımının başında 12 kez sahaya çıkan Gerrard yeşil sahadan sadece 6 galibiyet elde ederek ayrıldı. İskoç takımı umudunu kaybetmedi çünkü diğer 6 mücadeleden beraberlikle ayrılarak puan kaybını minimuma indirmişti.

Gerrard’ın Rangers başında çıkacağı 13. maç ezeli rakibi Celtics ile olacaktı. Celtics’in başında bir zamanlar Liverpool’u çalıştıran isim Brendan Rodgers vardı. İkilinin tanışıklığı uzun yıllar öncesine dayanırken İskoçya’da tekrar bir araya geldiler. Celtics – Rangers mücadelesinde gülen taraf 1 – 0’lık galibiyetle ayrılan Rodgers’in takımı oldu.

Steven Gerrard yönetiminde ilk kez yenilgi alan Rangers, sezon sonunda şampiyonluğu da ezeli rakibi Celtics’e kaptırdı. Kendisi ise 11 puan farkla ikinci sırada yer aldı. Ayrıca bu şampiyonluk Celtics’in üst üste 8 kez elde ettiği zafer oldu.

Gerrard’ın Büyük Planı Daha Uygulanmamıştı

Ertesi sezon yeniden Celtics üst üste 9. kez şampiyonluğunu ilan ederken aslında Gerrrard’ın planları biraz da olsa işlemeye başlamıştı. Şampiyonluğu kaçırmasına rağmen Rangers takımı eski dönemlerine yönelik istatistiklerini yavaş yavaş düzeltmeye başladı.

Takımı yeniden inşa etmeye başlayan Gerrard, oyuncu kadrosuna gittiği büyük değişikliklerle kendisine has 2 – 5 – 3 yerleşimiyle rakiplerine orta sahada geçit tanımıyordu. 2019 – 2020 sezonunda topa sahip olma, yüksek pres ve pas futbolunu benimsemesiyle gelecek sezona hazırlıklarını tamamlamıştı.

Oyuncuların hepsinin ayakları daha sağlam basıyordu sahaya artık. 2020 – 2021 sezonu onlar için peri masalına dönüşmüştü. Bu sezon ezeli rakibi Celtics’in 20 puan önünde yer alan Rangers ligin bitimine 6 hafta kala şampiyonluğunu ilan etti. Kulüp tarihinde önemli bir başarı elde eden Gerrard’ın takımı bu sezon boyunca kalesinde sadece 9 kez gol görürken 31 maçta gol yemedi.