Emre Belözoğlu’nun ve Başakşehir’in 14 Haftalık Performansı Nasıldı

İstanbul başakşehir sezona süper ligde daha önce şampiyonluk başarısı yakalamış olan tecrübeli teknik direktör Aykut Kocaman ile giriş yapılmıştı. Tecrübeli teknik direktör Aykut Kocaman yönetiminde çıkılan sezonun ilk 4 maçında 4 mağlubiyet alırken hem ilk galibiyeti hem de ilk puanını 5. Haftada kendi evinde Fenerbahçe’ye karşı almayı başardı.

Sonraki haftalarda bir maç yenilip bir maç kazanan İstanbul Başakşehir’de son olarak Fatih Karagümrük’e karşı 3 – 1 skor ile alınan mağlubiyet sonrası teknik direktör Aykut Kocaman’ın görevine son verilmesi kararlaştırılmıştı.

Aykut Kocamandan boşalan teknik direktörlük koltuğuna daha önce İstanbul Başakşehir forması giymiş olan Fenerbahçe ve Galatasaray forması altında şampiyonluklar yaşamış olan ve geçen sezon Fenerbahçe’nin son 10 haftasında sportif direktörlük görevini bırakıp teknik direktörlük koltuğuna oturan genç teknik direktör Emre Belözoğlu ile anlaşmaya varılmış ve genç teknik adam takımın başına geçirilmişti.

İstanbul Başakşehir ile teknik direktör Emre Belözoğlu 2 sezonluk sözleşme imzalanmış ve süper ligin 9. Haftası itibari ile göreve gelmişti. Genç teknik adam göreve gelmeden önce oynanan 8 maçta 6 mağlubiyet alınırken yalnızca 2 galibiyet alınmıştı. Emre Belözoğlu’nun ilk sınavı kendi evinde Beşiktaş karşısında oynanmış ve gol düellosuna dönüşmüştü.

Gol düellosunu kazanan ise 3 – 2 skor ile çiçeği burnundaki teknik direktör Emre Belözoğlu olmuştu. Genç teknik direktörün İstanbul Başakşehir ile çıktığı ilk 5 maçında 5 galibiyet almayı başarırken oldukça iyi bir seri yakalamıştı. Emre Belözoğlu’nun sahip olduğu galibiyet serisi geçen 14. Haftadaki 6. Maçında kendi evinde Altay karşısında oynadığı maçta 0 – 0 skor ile berabere kalmış ve galibiyet serisi sona ermesine rağmen yenilmezlik süresini sürdürmeyi başardı.

Fakat bu maçta bile birçok pozisyon yakalamış olan İstanbul Başakşehir rakibine karşı oldukça üstün oyun sergilemiş fakat top çizgiyi geçmemiş ve galibiyet elden kaçmıştı. Maç içerisinde ise Emre Belözoğlu’nun öğrencilerinin attığı bir gol ofsayt sebebi ile iptal edilmişti.

Başakşehir’de Teknik Direktör Emre Belözoğlu’nun Başarı Adımları

Genç teknik adamın takımın başına geçmesi ile birlikte İstanbul Başakşehir savunma yapmaya dayalı futbolundan uzaklaşmış ve hücuma odaklı daha çok pozisyona giren daha çok gol bulan bir takım halini aldı.

Emre Belözoğlu’nun gelişi ile birlikte İstanbul Başakşehir’de kadro dışı bırakılmış olan bazı oyuncular affedilmiş ve pek forma şansı bulamayan isimler ise genç teknik adamın sisteminde önemli parçalar haline gelmiş ve forma şansı bulmaya başlamıştı.

Set hücumunda ve geçişte de önemli işler başaran genç teknik adam topu geriden oyuna sokmak anlamında da oldukça önemli adımlar atmış ve ön libero mevkisinde görev alan Ndayishimiye’yi stoper’e çekmiş ve geriden top çıkartma işini çözmüştü.

Başakşehir’de Emre Belözoğlu’nun Eksikleri ve Eksileri

Beklerde yaptığı oyuncu tercihleri sebebiyle bazı maçlardaki stoper tercihleri ile yavaş oyunculardan kurulu bir savunma hattına sahip olması sebebiyle savunma arkasına atılan toplarda sorunlar yaşanabiliyor.