Emre Belözoğlu’nun Hedefi Avrupa

Futbol oynamayı bıraktıktan sonra da oyunun içinde kalan ve ilk olarak Fenerbahçe’de sportif direktör olarak yeni kariyerine başlayan Emre Belözoğlu, sezonun son döneminde Erol Bulut’tan boşalan teknik direktörlük koltuğuna oturmuş ve şampiyonluğu da Sivasspor maçında kaçırmıştı.

Sivasspor maçında oynanan oyun ve kaçan şampiyonluğun yarattığı drama, Emre Belözoğlu’nun Fenerbahçe’de teknik direktör olarak devam etmesini engelledi ancak genç teknik direktör, formasını giydiği bir başka takım olan Başakşehir’de bıraktığı yerden devam etmesini bildi.

İstanbul temsilcisi ile çıktığı 4 maçtan da galip ayrılarak oldukça iyi bir başlangıç yapan Emre Belözoğlu’nun hedefinin Avrupa’nın özellikle 5 büyük liginden birinde teknik direktörlük yapmak olduğu belirtiliyor.

Emre Belözoğlu Hocalığa Hızlı Girdi

Türk futbolunun yetiştirdiği en büyük yeteneklerden, efsanevi futbolcu Pele’nin “en iyi 125 futbolcu” arasında gösterdiği isimlerden birisi olan Emre Belözoğlu, başarılarla dolu futbolculuk kariyerini sonlandırdıktan sonra bu sefer teknik direktör olarak başarılı bir kariyerin ilk adımlarını atıyor.

Futbolu bıraktıktan sonra Fenerbahçe’de sportif direktör olarak görev yapmaya başlayan Emre Belözoğlu, sezonun son döneminde Erol Bulut’un görevden alınmasıyla birlikte Sarı Lacivertlilerin teknik direktörü olmuş ve Fenerbahçe’nin başında çıktığı 10 resmi maçta 7 galibiyet, 2 beraberlik ve 1 mağlubiyet almıştı.

Fenerbahçe’nin şampiyonluğu kaçırdığı maç olarak gösterilen Sivasspor maçında alınan mağlubiyette gösterilen performans nedeniyle birçok oyuncusu ve idarecisiyle yollarını ayırdığı yaz transfer döneminde takıma veda eden isimlerden birisi olan Emre Belözoğlu, boşta olduğu dönemde Lazio’nun teknik direktörü Maurizio Sarri ve Milli Takım’ın o dönemki teknik direktörü Şenol Güneş tarafından yardımcılık teklifleri aldıysa da bu teklifleri kabul etmemişti.

Başakşehir’in kötü gidişat nedeniyle Aykut Kocaman ile yollarını ayırdıktan sonra yeni teknik direktörü olarak duyurduğu Emre Belözoğlu, futbolculuk döneminde de 4 sene formasını giydiği kulübünde inanılmaz bir başlangıç yaptı ve 4 maçtan da galip ayrılarak Başakşehir’i 12’inci hafta sonunda orta sıralara kadar taşımayı başardı.

Türk teknik direktörlerinden Fatih Terim dışında yakın zamanda hiçbirinin Avrupa’da görev yapmamasının en büyük nedeni olarak gösterilen dil konusuyla da alakalı bir problemi olmayan Emre Belözoğlu’nun en büyük hayalinin Avrupa’da ve özellikle 5 büyük ligden birinde takım yönetmek olduğu belirtilirken, genç teknik direktör bu performansını devam ettirmesi durumunda hayalini gerçekleştirmek için çok beklemeyebilir.

Başarının Anahtarı: Ekip Çalışması, Doğru Taktik

Emre Belözoğlu’nun teknik direktör olarak yakaladığı bu başarının altında birçok etmen bulunmakla birlikte, genç teknik direktörün ekip çalışmasına önem vermesi bunlar arasında en çok öne çıkarılanlardan birisi.

Başakşehir ve Fenerbahçe gibi eskiden formasını giydiği camianın zor zamanlar geçirdiği bir dönemde teknik direktör olarak görev yapan ve bu anlamda bu sefer ateşten gömlek giyen Emre Belözoğlu, hem puan hem de istatistik olarak oldukça iyi bir performans ortaya koydu.

Ekip çalışmasına oldukça önem veren ve yardımcılarıyla durmadan daha iyiye nasıl gidilebileceğine dair çalışmalar yapan Emre Belözoğlu, taktiksel anlamdaki zekasıyla da öne çıkan bir performans sergiliyor.