Ekstrem Spor Nedir? | Ekstrem Tatil ‣ Faydaları

Ekstrem spor, yüksek riskli olarak algılanan faaliyetleri tanımlar. Bu faaliyetler genellikle yüksek hızlar, irtifalar, yoğun egzersiz ve son derece özel ekipmanlarla ilişkilidir.

Ekstrem sporun tanımı ve kökeni

Ekstrem sporun muğlak bir tanımı vardır ve kökenleri belirsizdir. 1990’larda popülerlik kazanmıştır. “Ekstrem sporlar” terimi çok çeşitli faaliyetleri tanımlamak için kullanılırken, hangi sporun ekstrem olarak kabul edilmesi gerektiği konusunda bazı tartışmalar vardır. Ekstrem sporlar farklı olsa da, hepsi belirli özellikleri paylaşır.

Ekstrem sporlar sadece çok genç insanlar için olmasa da, hedef kitle genellikle ortalamadan daha gençtir. Okul yetkilileri ekstrem sporları nadiren onaylar. Ekstrem sporlar geleneksel sporlara göre daha fazla yalnızlık gerektirir. İlk kez ekstrem spor yapan sporcular genellikle bir antrenör tarafından çalıştırılır. Medya tarafından sınıflandırılan ekstrem sporlar geleneksel sporlardan farklıdır çünkü doğası gereği öngörülemeyen daha fazla değişkene sahiptir.

Ekstrem sporlar nadirdir çünkü kesin olarak tahmin edilemezler.

Ekstrem sporlardaki değişkenler genellikle doğaldır. Çevresel değişkenler arasında rüzgar, arazi, dağlar, su ve kar yer alır. Bu doğal olaylar kontrol edilemediğinden, sonuç üzerindeki etkileri kaçınılmazdır.

Ekstrem spor yapmanın faydaları

Ekstrem sporların birçok faydası vardır

Çoğu insan böyle bir konuyu araştırmayacaktır. Bu bizim için önemli.

Ekstrem sporlar giderek daha popüler hale geldi. Yamaç paraşütü, dağ bisikleti, snowboard ve kar kayağı gibi faaliyetler her yıl daha fazla insanı çekiyor. Basketbol gibi diğer daha geleneksel yan faaliyetler ise azalmıştır. Bunun nedenlerinin, insanların adrenalin yaşama arzusunun artmasından ekstrem sporların fiziksel ve zihinsel faydalarına kadar çeşitli faktörlerin bir kombinasyonu olması muhtemeldir.

Ekstrem sporların birçok faydası vardır.

1. Stres toleransı geliştirilebilir

Ekstrem sporlar zihinsel ve fiziksel sınırlarınızı test edebilir. Bu da cesaretinizin kırılmasına ve tehlikeli hatalar yapmanıza neden olabilir. Düzenli olarak uçaktan atlayan ya da başka hareketler yapan insanların zihinsel kimyaları değişir. Bu, stresli durumlarda sakin kalmanıza ve odaklanmanıza yardımcı olacaktır. Ancak ekstrem sporlar tüm hayatınızı ele geçirebilir.

2. Kaygı yönetimi becerilerinizi nasıl geliştirebilirsiniz?

Korku nedeniyle kendinizi güçsüz mü hissediyorsunuz? Ekstrem spor meraklıları korkuyu keyifli bir deneyime dönüştürebilir. Çoğu insan yeni bir şey yapmaktan, örneğin bir uçaktan atlamaktan ya da ilk kez bungee-jumping yapmayı denemekten korkar. Bu şeyleri güvenli bir şekilde yapabilmeniz ve kendinizi diğer tarafta görebilmeniz korkunuzu azaltacaktır. Meditasyon ve diğer başa çıkma stratejileri size öğretilecektir.

3. Farklı kasları çalıştırın

Hepimiz her gün kaslarımızı çalıştırmak için belirli egzersizler yaparız. Günlük rutininizin bir parçası olmayan şeyleri yaptıktan sonra ağrı hissetmiş olmanız mümkündür. Ya yeni bir kas grubunu çalıştırıyorsunuzdur ya da kaslarınızı alışılmadık hareketlere zorluyorsunuzdur. Bu acı verici olabilir, ancak fiziksel sağlığınız için de iyidir. Sağlığınızı iyileştirecek yeni kaslar çalıştırmaya başlayacaksınız.

4. Alçakgönüllülük duygusu edinin

İş yerinde veya hayatta öne geçmeye çalışmak genellikle umursamazlık olarak algılanır. Alçakgönüllü bir tutum sergilemek önemlidir. Bu bizi daha insancıl yapar ve olumsuz yargılardan kaçınmamıza yardımcı olur. Ekstrem sporlar yaparken mükemmel ya da ölümsüz olmadığınız gerçeğini kabul etmeniz gerekir. Bir ekstrem spor deneyiminden sağ çıkmak için ölümlü olduğunuzu kabul etmek, güvenlik ekipmanlarını nasıl doğru kullanacağınızı bilmek ve eğitmeninizin talimatlarına uymak önemlidir. 2009 yılında yapılan bir çalışmada, bu faktörlerin hepsi daha fazla alçakgönüllülükle ilişkilendirilmiştir.

5. Özgüven iyi bir şeydir.

Ekstrem sporlar zorlu fiziksel zorluklarla yüzleşmenizi gerektirir. Bir dağa tırmanmak kolay değildir. Bu zorlukları tamamlarsanız paradan daha fazlasını alırsınız. Araştırmanın ekstrem sporlar ile daha yüksek düzeyde özgüven arasında güçlü bir korelasyon bulduğunu belirtmiştik. Bu kadar zor bir görevi tamamlamanın gurur kaynağı olması gerektiği gerçeğini göz önünde bulundurduğunuzda bu mantıklıdır. Özgüven hayatın her alanında önemlidir. Zorlukların üstesinden gelebilenler için ekstrem egzersizler iyi bir fikir olabilir.

6. Kalori yakmak

Fiziksel durumunuzu iyileştirmek istiyorsanız, ekstrem sporlar en iyi seçenek olabilir. Ayrıca, ekstrem sporlar standart egzersiz rutininizden çok daha eğlenceli olabilir. Kaykay, sadece bir saatte kişi başına ortalama 500 kalori yaktırdığı için harika bir örnek olabilir. Sadece düz arazide kaymak yerine farklı yüzeylerde çalışarak ve kaykay numaraları yaparak en iyi sonuçları elde edebilirsiniz.

7. Artan denge

Çoğu ekstrem spor, iyi bir dengeye sahip olanlara bile yardımcı olabilir. Dengesizlik sorununuz varsa veya doğal olarak sakarsanız ekstrem sporlardan kaçınmak en iyisidir. Düz, düz bir yüzeyde kaykay yapmak vücudunuzu daha dengeli hale getirmek için yeterlidir. Bu, bisiklet sürmeyi öğrenmeye benzer. Birkaç kez düşebilirsiniz ama sonunda vücudunuz yeni gereksinimlere uyum sağlayacaktır.

9. Sosyal etkileşim

İnsanlar doğaları gereği sosyal yaratıklardır. İçe dönük insanlar bile duygularla baş edebilmek için belli bir miktar sosyalleşmeye ihtiyaç duyarlar. Araştırmalar bile sosyalleşmenin bilişsel işlevlerde çok önemli bir rol oynadığını göstermiştir. Ekstrem sporlar da bu alanda yüksek puan alır, çünkü çoğu diğer insanları içerir. Arkadaşlarınızla kaykay yapma veya uçaktan atlama olasılığınız daha yüksektir. Aranızdaki bağı güçlendirecek ve size sosyalleşmenin faydalarını sağlayacaktır.

Ekstrem sporlar nelerdir?

Başlamadan önce ekstrem sporları profesyonellerle denemek önemlidir. Hazır olduğunuzda adrenalininizi yükseltmek için macera aktiviteleri listesinden seçiminizi yapın.

Bizi Facebook ‘ta takip edin