EFES’İN GALİBİYET SERİSİ DEVAM EDİYOR

Türk Hava Yolları Avrupa Ligi kapsamında meydana getirilen 27. hafta mücadelesinde ING Basketbol Ligi ve Türk Hava Yolları Avrupa Ligi kapsamında yapmış olduğu maçlar ve gösterdiği performans ile takdirleri toplayan temsilcimiz Anadolu Efes, misafir etmiş olduğu Valencia’yı başarıya ulaşmış uzun Sertaç Şanlı’nın müessir oyunuyla 99-83 yenik etti.

KARŞILAŞMADAN ÖNEMLİ ANLAR

Maça sakat oyuncusu olmadan tam kadro çıkan temsilcimize karşı misafir takım, karşılaşmaya tıpkı evimizde oynadığımız Olympiacos maçında olduğu benzer biçimde oyun kurucularımız üstüne ikili sert müdafaa ile başladı. Oyun kurucuları üstünden topu dışarıda iyi paylaşmayı bilerek başlamış olan misafir takım, hemen hemen periyot başlangıcında farkı açtı.

Temsilcimizi de yapmış olduğu sert müdafaa ile 3 top yitirilmesine zorlayan İspanyol kadrosu; maalesef farkı periyodun ortalarında çift hanelere çıkarmayı başardı ve periyotu da 23-18 önde kapattı. İkinci çeyreğe Dunston’ın faul problemine yakalanması kararı kenara gelmesi ile oyunda sıkışan Ergin Ataman’ın imdadına son haftaların formda adı Sertaç Şanlı yetişti.

Bulduğu üst üste üçlükler ile hem oyun kurucular üstündeki baskıyı azaltan bununla birlikte takımın kısa oyuncularına daha geniş hareket alanları yaratmayı başaran Sertaç’ın müessir oyununu oldukça iyi değerlendiren temsilcimiz, devreye Sırp Guard Micic’in de girmesi ile kendine gelmeyi başardı ve kendi oyununu azar azar sahaya yansıtmayı başardı.

Konuk takım her ne kadar geçtiğimiz şubat ayının Euroleague’de MVP seçilen eski Fenerbahçe Beko oyuncusu Nikola Kalinic ile içeriden ve dışarıdan müessir olsa da Anadolu Efes yüksek yüzdeki atışlar ile misafir ekibin yeniden öne geçişine mani oldu ve umut veren bir oyunla ikinci yarıya 46-40 önde girmeyi başardı.

İKİNCİ DEVRE

Üçüncü çeyreğe formda giren taraf maalesef Valencia oldu. Kalinic ve bilhassa de Derrick Williams ile müessir olan misafir takım bulmuş olduğu 7-0’lık seri ile yine öne geçmeyi başardı. Bu esnada almış olduğu tehlikeli sonuç mola ile takıma müdahale eden koç Ataman, oyun şablonunu Larkin oyunda bulunmasına karşın içeri penetreler ile değil de artık alıştığımız “pace and space” ritmi üstünden oluşturmayı denedi.

Oyuna giren ve kanımca ligin en iyi altıncı adamlarından olan Hırvat guard Krunoslav Simon, takıma bu sekansta oldukça tehlikeli sonuç iki üçlük ve iki mühim asist kazandırdı. Farkı 7 basket bandında sürdüren temsilcimize karşı doğal ki formda Valencia kadrosu de ünlü dış skorer uzunlar ile cevap verdi.

Özellikle Karadağlı 5 numara Dubjlevic içeride savunmamızı yıpratmayı başardı. Yine son periyotlardaki oyunu ile ünlenen Sloven oyuncu Prepelic’in bulmuş olduğu üçlükler ile temsilcimizi fazlaca zorlayan Valencia; fazlaca iyi dış atış kullanan temsilcimizin farkı açmasına izin vermedi ve temsilcimiz son çeyreğe sadece 10 basket önde girebildi. 

Son çeyreğe skorer oyuncu Prepelic’e Beabuaus ile sert müdafaa yaparak başlamış olan lacivert beyazlı ekibimiz sonucunda rakibin dış atış tehdidini kırmayı başardı. Bir öteki 5 numara dış atıcısı olan Mike Tobey’in yapmış olduğu yanlış şut tercihlerini oldukça iyi değerlendiren temsilcimizde iki ve üçüncü çeyrekte dinlenme fırsatı kabul eden Micic yaptırdığı faulleri sayıya çevirerek farkı açtı.

Yaptığı müessir savunmanın yanında üçlük çizgisinin gerisinden devleşen Fransız guard Beabuaus üçlük çizgisinin gerisinden bulmuş olduğu üst üste 4 isabetle rakibin müdafaa direncini kırmayı başardı.

Maçın kırılma anları olan maçın bitimine son 4 dakikaya oldukça konsantre giren temsilcimiz; rakibin son ümitlerini de star oyuncumuz Shane Larkin’in uzaklardan bulmuş olduğu iki üçlükle kuvvetli bir halde yıktı ve Anadolu Efes maçın bitimine 1 dakika kala farkı 20 sayıya kadar çıkarmayı başardı. Oldukça net bir oyunla son çeyrekte oyunu koparan temsilcimiz maçı da 99-83 kazanmayı başardı.