Dünyanın En İyi Ligi Başlangıcını Yaptı: Premier Lig

İngiliz futbolunda lig heyecanı başlıyor. İngiliz futbolunun en üst düzey lig heyecanı olan Premier Lig, her yılı Ağustos ayında başladığı gibi bu sene de başlangıcını yaptı.

Dünyanın en iyi ligi olarak gösterilen Premier Lig, bu sene de coşkusuyla ve seyir zevkiyle taraftarlarına unutulmaz bir sezonun kapılarını aralayacak gibi görünüyor.

Dünyanın en iyi liginde diğer liglerden farklı olarak birçok dikkat çekici detay söz konusu… Mesela tüm oyuncuların ve teknik direktörlerin, toplumsal meselelere duyarlı oluşu ve farkındalık oluşturmak için bulundukları ligi kullanmaktan geri durmamaları buna örnek gösterilebilir.

Diğer taraftan ise her maç öncesi ırkçılığa dikkat çekmek adına diz çökerek tepkilerini göstermeleri futbol dünyasına yayılmış bir protesto olarak akıllarda yer ediyor.

Birbirlerine Olan Saygılarını Her An İfade Ediyorlar

Her anlamda kaliteli olan bu Premier Lig tablosu, kültür ve saygı olarak lige geri dönüş yapıyor. Çetin mücadelelerin mimarları olan teknik hocalar, her fırsatta birbirlerine olan saygılarını gösterip dile getiriyor ve oyuna bakış açılarını gösteriyorlar.

Bu konuda herhangi bir çekince yaşamıyorlar. Hiçbir oyuncu, bir başka oyuncudan yeni bir şeyler öğrendiğini dile getirmekten de geri durmuyor, hatta mevcut tablodaki üstünlüğünü kabul etmekte de bir çekince taşımıyor.

Premier Lig, tüm bu faktörlerle tüm dünyanın sevgisini kazanırken yalnızca taktiksel bir yerden de değil, arka plandaki süreçleriyle de ilgi çeken maçları içinde barındırıyor, takip edenlerin sevgisini kazanıyor.

Almanya, Fransa, İtalya, İspanya ve…

Günümüz itibarıyla Premier Lig, pek çok futbolsever taraftar için dünyanın seyir zevki en yüksek ligi olarak görülürken temposu ve kadrosu ile her sene takip edilmesi keyifli olan bir lig olarak adını tarihe kazıyor.

Tüm bunlarla birlikte oyun ve taktik kalitesi en yüksek lig olarak anılıyor. Farklı kategorilerden rakip olabilecek takımlar için Almanya ve Fransa’da rekabet unsuru geri planda kalırken İtalya henüz İngiltere seviyesine yaklaşamadı bile.

Tüm çabalarına rağmen İngilizlerin yanına gelemedi. Diğer taraftan İspanya ise belki de son kalesini, yani Leo Messi’yi kaybetti.