Dünya Yıldızı Pele

23 Ekim 1940 yılında Brezilya’da dünyaya geldi. Pele, 15 yaşında Santos takımda futbol oynamaya başladı. 1956 yılında Santos takımı ile başladığı kariyerinde 1973 yılında emekli oldu. Santos takımında 1284 gol attı. 1974 yılında 4 milyon dolar karşılığında ABD’nin Cosmos takımına transfer oldu. 1975 yılında emekli oldu. Futbolun taçsız kralı olarak adlandıran Pele her an her şeyi yapacak bir futbolcu olduğundan dolayı rakiplerin korkulu rüyasıydı.

Arjantinli Maradona ile kıyaslanan Pele Avrupa arenasında hiç forma giymedi. Avrupa kıtasında forma giymeme nedeni olarak Brezilya politikasının olduğu söyleniyor. Peki Avrupa arenasında da sahne alsaydı dünyada nasıl bir yerde olurdu? Kesinlikle böyle bir yeteneği Avrupa arenasının da görmesi gerekirdi.

Taçsız Kral Pele’nin Başarıları

Tüm futbol kariyeri boyunca hazırlık maçları dahil 1279 gol ile Guinness Dünya rekorları arasına girdi. 1958 yılında ilk dünya kupasını kazandı ve izleyenleri mest etti. 1962 yılındaki dünya kupasında gruplarda sakatlandığı için turnuvanın geri kalanında oynamamasına rağmen Brezilya kupayı evine götürdü.1970 dünya kupasını kazandı. Böylelikle 3 adet dünya kupası kazanmış oldu. 1959 yılında dünyada yılın futbolcusu ödülünü kazandı. 1960, 1964, 1965 yıllarında güney Amerika’da yılın futbolcusu ödülünü kazandı.

1958 yaşında dünya kupası finalinde attığı gol ile dünya kupasında gol atan en genç futbolcu oldu. Brezilya milli takımı ile 92 maçta 77 gol atarak Neymar ile en çok gol atan oyuncu ödülüne ortak. Pele Santos kulübünde toplam 25 kupa kazandı. 1962 ve 1963 yıllarında Libertadores kupasını kazandı. İki kıtalar arası kupa finalinde Milan ve Inter takımları ile karşılaştı. 4 maçta 9 gol atıp finallerin ikisini de kazandı. 1999 yılında yüzyılın atleti ödülünü kazandı. FIFA son yüzyılın en iyi oyuncusu ödülünü verdi. Emekliliğinde UNICEF ile çalıştı. Eğitime ihtiyacı olanlar için vakıf kurdu.

1995- 1998 yılları arasında Brazilya spor bakanlığı yaptı. 6 defa bir maçta 5 gol atan oyuncu olmuştur. 30 defa bir maçta 4 gol atan oyuncu olmuştur. 92 maçta da hat-trick yapmıştır. Brazilya da oynanan bir maçta Pele oyundan atılınca taraftarlar isyan etmiştir. Bunun üzerine hakem 15 dakika sonra Pele’yi geri sahaya alıp oynamasına izin vermiştir. Hakem için hiç bir cezai işlem yapılmamış üzerine taktir görmüştür. 2013 FIFA Ballon d’Or Prix d’Honneur ödülünü ilk kez alan futbolcu olmuştur. Kendi yazdığı Ben Pele adlı otobiyografisi en çok satan kitaplar listesine girdi.

Ölümü

Pelé, 2022 Kasım ayı sonlarında solunum yolu enfeksiyonu ve kolon kanserine bağlı komplikasyonlar nedeniyle hastaneye kaldırıldı. Ölümünden 5 hafta önce hastane, kanseri ilerledikçe sağlığının kötüleştiğini söyledi. Albert Einstein Hastanesi’nden yapılan açıklamaya göre, Pelé 29 Aralık 2022 tarihinde çoklu organ yetmezliğinden ve bağırsak kanseri sebebiyle tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybetti. Bir futbol efsanesi hayata gözlerini yumdu.